Niemcy/ U 467 osób zaszczepionych przeciw Covid-19 stwierdzono poszczepienne komplikacje

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Niemczech złożono blisko 12 tys. wniosków o uznanie szkód, spowodowanych szczepieniami przeciw koronawirusowi. W 467 przypadkach wnioski zostały zatwierdzone, ale wiele zgłoszeń czeka jeszcze na rozpatrzenie – podał w poniedziałek dziennik „Neue Osnabruecker Zeitung”.

Komplikacje poszczepienne stwierdzono u 467 spośród około 65 mln zaszczepionych osób. 11 827 Niemców złożyło wnioski o uznanie tych szkód – wynika z danych władz wszystkich 16 krajów związkowych cztery lata po potwierdzeniu pierwszego przypadku koronawirusa w Niemczech.

„Pozytywne rozpatrzenie” wniosków 467 osób oznacza, że w tylu przypadkach oficjalnie uznano uszczerbek na zdrowiu, spowodowany szczepieniem. Wskaźnik ten wynosi 0,00072 proc. wszystkich zaszczepionych.

Ponad 5 tys. wniosków zostało odrzuconych, a 5,5 tys. kolejnych czeka na rozpatrzenie.

Jak wyjaśniło ministerstwo zdrowia Nadrenii Północnej-Westfalii, jedną z przyczyn ogromnych zaległości w składaniu wniosków jest brak asesorów. Dodatkowy problem stanowi fakt, że obecny stan wiedzy medycznej na temat „potwierdzonych powiązań pomiędzy szczepieniami przeciwko Covid-19 a indywidualnym obrazem klinicznym” jest niepełny – podkreślił rzecznik ministerstwa. (PAP)

mszu/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ BBC: żyjące na wolności szympansy wyszukują lecznicze rośliny

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Słońce nadal jest bardzo aktywne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera