Bioróżnorodność dna oceanu zaskoczyła badaczy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na dnie oceanu, m.in. w tzw. kominach hydrotermalnych, naukowcy odkryli niespodziewaną dla nich bioróżnorodność. Z tego powodu zalecają szczególną ostrożność w czasie ewentualnych prac wydobywczych.

Znajdujące się na dużych głębokościach kominy geotermalne i konkrecje manganowe zwierają znaczniej bardziej złożone biologiczne ekosystemy, niż się wydawało – wskazuje badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Utrechcie.

Kominy hydrotermalne to znajdujące się na dnie oceanu szczeliny w skorupie Ziemi, przez którą wydobywa się gorąca woda, a konkrecje to zalegające w niektórych miejscach, mierzące zwykle od 1 do kilkunastu (czasami kilkudziesięciu) centymetrów konglomeraty różnych metalicznych pierwiastków, w dużej części manganu, a także żelaza, niklu, miedzi, kobaltu.

"Nasze badanie po raz kolejny pokazuje, że musimy być ekstremalnie ostrożni, zanim pozwolimy na komercyjne wydobycie na dużych głębokościach minerałów znajdujących się w tych habitatach" – mówi dr Sabine Gollner, współautorka odkrycia.

Badaczka i jej zespół przeanalizowali najpierw skorupiaki zebrane z pomocą podwodnych robotów z hydrotermalnych kominów położonych na granicy płyty australijskiej i pacyficznej. Analiza DNA dostarczyła kilku ważnych informacji.

Przede wszystkim okazało się, że w różnych miejscach żyły odrębne populacje o niewielkich oddziaływaniach między sobą. Organizmy pobrane z różnych miejsc mogły wyglądać tak samo, ale z genetycznej perspektywy należały do odrębnych gatunków.

W drugiej części projektu badacze zebrali próbki z konkrecji manganowych w strefie Clariona-Clippertona – dużego obszaru znajdującego się na głębokości 4-5 km na Pacyfiku. W różnych konkrecjach badacze znajdowali od kilkunastu, aż do 200 różnych nicieni, skorupiaków i innych zwierząt. Wiele z nich było unikalnych dla danej konkrecji. Niektóre ze zwierząt korzystały z tych siedlisk do reprodukcji.

"Przebadane przez nas lokalizacje są obecnie intensywnie analizowane pod kątem wydobycia różnych minerałów. Jednak nasz projekt pokazał, że musimy być ekstremalnie ostrożni, jeśli chodzi o przyszłe wydobycie na dużych głębokościach. Możemy ryzykować wyginięciem unikalnych gatunków" – mówi dr Gollner. (PAP)

Nauka w Polsce, Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera