W. Brytania/ Najwyższa w historii pomiarów temperatura w styczniu: 19,6 st. Celsjusza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W niedzielę w szkockich górach temperatura osiągnęła 19,6 stopnia Celsjusza, co było najwyższą w historii pomiarów temperaturą w styczniu w całej Wielkiej Brytanii i najwyższą w historii pomiarów temperaturą w zimie w Szkocji - podał urząd meteorologiczny Met Office.

Rekordową temperaturę zmierzono w wiosce Kinlochewe w północno-zachodniej Szkocji, gdzie w niedzielę było cieplej niż w Rzymie czy na Lazurowym Wybrzeżu.

Dotychczasowy rekord temperatury w styczniu na terenie Wielkiej Brytanii wynosił 18,3 st. Celsjusza, a zarejestrowano go w 2003 roku w wioskach Inchmarlo i Aboyne w Szkocji, z kolei najwyższą temperaturą zimy w Szkocji było do tej pory 18,7 st., które odnotowano w 2018 roku w wiosce Archfary na północy kraju.

Jak wyjaśniają meteorolodzy, powodem rekordów w szkockich górach są wiatry fenowe, które powstają przy dużej różnicy ciśnienia po obu stronach bariery górskiej. W ich efekcie powietrze wznosi się nad wzgórza i góry, a następnie opada z powrotem w kierunku powierzchni po zawietrznej stronie gór.

Po nawietrznej stronie gór powietrze jest łagodne i wilgotne, ale ochładza się o około 0,6 stopnia Celsjusza na 100 m, gdy wznosi się w górę. Gdy masa powietrza po dotarciu do szczytów wzgórz zaczyna opadać, wówczas wysycha i ociepla się o ok. 1 stopień Celsjusza na 100 metrów. (PAP)

bjn/ mms/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Komar tygrysi, Adobe Stock

    Portugalia/ Nowe inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uciążliwe dla człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    Aplikacja może pomóc uzależnionym od narkotyków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera