Granty NCN dla promotorów i ich doktorantów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy - promotorzy prac realizowanych w szkołach doktorskich otrzymają prawie 26 milionów złotych na 43 projekty humanistyczne, techniczne i z obszaru nauk o życiu, wybrane w piątej edycji konkursu PRELUDIUM BIS. W ramach grantów przyznanych promotorom wszyscy doktoranci odbędą staże zagraniczne finansowane przez NAWA - poinformowało Narodowe Centrum Nauki.

Wśród projektów zakwalifikowanych do finansowania znalazły się badania zjawisk i czynników wpływających na stan współczesnego świata oraz jakość życia człowieka.

Tematykę migracyjną podejmie w grancie obszaru studiów migracyjnych dr hab. Katarzyna Andrejuk z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, jedna z laureatek w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Jej projekt będzie dotyczył pracy świadczonej poprzez platformy internetowe pośredniczące np. w dostawie posiłków lub organizacji usług transportowych. Zajęcie to jest dostępne i nie wymaga doświadczenia zawodowego, dlatego często jest pierwszym wyborem dla uchodźców i migrantów, którzy poszukują zatrudnienia. Badaczka wraz z doktorantem sprawdzą m.in. jak to zjawisko wpływa na integrację migrantów ze społeczeństwem przyjmującym.

W grupie nauk ścisłych i technicznych finansowanie otrzymał projekt kierowany przez dr. hab. Mikołaja Piniewskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Naukowiec sprawdzi, jak podwyższone stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wpływa na wzrost roślin i na dostępność wody w przyszłości. nie zostało dostatecznie przebadane. Dr hab. Mikołaj Piniewski w swoim projekcie planuje m.in. przeprowadzenie badań modelowych w zlewniach położonych w różnych strefach klimatycznych.

Rolą zanieczyszczeń związanych z mikroplastikiem w biosferze zajmie się prof. dr hab. inż. Ewa Kaczorek z Politechniki Poznańskiej kierująca grantem z obszaru nauk o życiu. Badaczka opisze mikroplastik jako nośnik zanieczyszczeń antybiotykowych w środowisku oraz określi interakcje między mikroplastikiem a mikroorganizmami. "Cząstki mikroplastiku nie występują w środowisku samodzielnie, ale wraz z innymi zanieczyszczeniami. Szczególnie niepokojące są ich interakcje z antybiotykami, które potencjalnie mogą sprzyjać rozwojowi i rozprzestrzenianiu się genów oporności na antybiotyki" - podkreśla naukowczyni, cytowana na stronie NCN.

Wszystkie nagrodzone projekty naukowe można znaleźć na stronie NCN.

Konkurs PRELUDIUM BIS 5 jest skierowany do jednostek prowadzących szkoły doktorskie. Jego celem jest wsparcie kształcenia studentów szkół doktorskich i finansowanie projektów badawczych realizowanych przez doktorantów w ramach przygotowywanych przez nich rozpraw. Kierownikiem projektu jest promotor pracy doktorskiej, a doktoranci muszą zostać wybrani w otwartych konkursach. Doktoranci realizujący granty są zobowiązani do odbycia stażu zagranicznego trwającego od 3 do 6 miesięcy, finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA). W obecnej edycji konkursu zniesiono wymóg uzyskania stopnia doktora przez doktoranta realizującego grant jako warunku rozliczenia projektu.

Projekty mogą być zaplanowane jako trzy- lub czteroletnie. Stypendium dla doktoranta wynosi 5 tys. zł miesięcznie, później wzrasta do wysokości 6 tys. zł miesięcznie. W budżecie projektu można przewidzieć m.in. środki dla kierownika projektu, na materiały i drobny sprzęt, usługi obce, wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje, gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych.

W piątej edycji konkursu PRELUDIUM BIS do NCN wpłynęło 229 wniosków. (PAP)

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera