Fot. Adobe Stock

Trwa nabór do programów Fulbrighta

Polscy obywatele zainteresowani rozpoczęciem studiów w USA lub badacze z polskich jednostek naukowych, którzy chcą realizować samodzielne projekty badawcze w Stanach Zjednoczonych mogą składać wnioski w kilku programach Fulbrighta.

  • Źródło: Adobe Stock

    NCBR ogłosił nabór na projekty STEP IPCEI w obszarze biotechnologii

    NCBR ogłosił nabór na projekty STEP IPCEI w obszarze biotechnologii - podało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

  • Na zdjęciu dr hab. inż. Anna Siekierka. Fot. materiały prasowe Politechnika Wrocławska
    Technologia

    Jak odzyskać metale ze zużytych baterii? Nowatorski pomysł polskiej badaczki

    Za pomocą elektromembran - cienkich, specjalnie zaprojektowanych błon, które przepuszczają tylko ściśle określone jony - dr hab. inż. Anna Siekierka z Politechniki Wrocławskiej będzie odzyskiwać cenne pierwiastki ze zużytych baterii i akumulatorów. Dodatkowym efektem procesu będzie wytworzenie energii oraz produkcja wodoru.

  • Fot. Adobe Stock

    Szczeciński naukowiec otrzymał europejski grant na badania dot. ryzyka powodzi

    Geograf z Uniwersytetu Szczecińskiego dr Dominik Paprotny otrzymał ponad 6 mln zł z programu grantowego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) na projekt dotyczący ryzyka powodzi w erze zmian klimatycznych.

  • Fot. Adobe Stock

    Dr Wojciech Krauze z Politechniki Warszawskiej z prestiżowym ERC Starting Grant

    Dr Wojciech Krauze z Politechniki Warszawskiej otrzymał ERC Starting Grant - jedno z najbardziej prestiżowych europejskich wyróżnień dla naukowców na początku kariery. W ramach finansowania zrealizuje projekt dotyczący nowej metody obrazowania 3D próbek biologicznych w żywych organizmach.

  • Fot. Adobe Stock

    ERC przyznała Starting Grants, sześcioro badaczy zrealizuje grant w Polsce

    Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERC) ogłosiła w czwartek nazwiska 478 młodych naukowców, którzy otrzymają Starting Grant. Sześć projektów realizowanych będzie w Polsce.

  • Fot. Adobe Stock

    11 projektów z Polski z grantami w międzynarodowym konkursie MAPS

    Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki wybrała 29 międzynarodowych projektów naukowych, które będą realizowane w programie MAPS z tzw. funduszy szwajcarskich. W jedenastu projektach partnerem jest instytucja z Polski. Wartość sfinansowanych projektów to ponad 29 mln franków szwajcarskich.

  • Fot. Adobe Stock

    Ruszył nabór do programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

    Do 8 marca trwa nabór do programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Zgłaszać mogą się badaczki na etapie magisterium, doktoratu i habilitacji działające w obszarze nauk o życiu. Szansę na stypendium ma osiem naukowczyń.

  • 06.12.2016. Na zdjęciu Piotr Sułkowski. PAP/Jakub Kamiński

    Ekspert: polscy naukowcy potrzebują większego wsparcia w walce o międzynarodowe granty

    Polskim naukowcom potrzebne jest systemowe wsparcie podczas przygotowywania i składania wniosków o międzynarodowe granty. Uczelnie i inne instytucje naukowe powinny aktywnie zachęcać i wspierać swoich pracowników. Niestety, tego typu działania w Polsce nie są wystarczające – uważa prof. Piotr Sułkowski.

  • 03.06.2024. Pełnomocniczka ministra nauki do spraw europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej Patrycja Matusz. PAP/Paweł Jaskółka

    P. Matusz: wsparcie naukowców w zdobywaniu grantów będzie tematem rozmów podczas polskiej prezydencji

    Wsparcie naukowców w zdobywaniu grantów Europejskiej Rady ds. Badań (ERC) będzie tematem rozmów podczas polskiej prezydencji w UE - powiedziała PAP dr hab. Patrycja Matusz, pełnomocniczka ministra nauki ds. europejskich i prezydencji Rzeczypospolitej Polskiej w Radzie Unii Europejskiej.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera