Łódź/ Zmarł prof. Przemysław Waingertner – historyk Uniwersytetu Łódzkiego, publicysta

29.07.2021. Łódzki historyk prof. dr hab. Przemysław Waingertner. PAP/Grzegorz Michałowski
29.07.2021. Łódzki historyk prof. dr hab. Przemysław Waingertner. PAP/Grzegorz Michałowski

W wieku 55 lat zmarł w Łodzi historyk, publicysta, prof. Przemysław Waingertner. Był kierownikiem Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego, przewodniczącym Rady Muzeum Dzieci Polskich oraz autorem wielu monografii i artykułów, poświęconych m.in. historii Łodzi.

O śmierci historyka poinformowało w środę m.in. Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu i łódzki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.

"Z żalem informujemy, że 31 stycznia br. zmarł prof. dr hab. Przemysław Andrzej Waingertner – kierownik Katedry Historii Polski Najnowszej, wiceprezes Oddziału Łódzkiego Polskiego Towarzystwa Historycznego, przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi oraz przedstawiciel Dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Był laureatem wielu nagród" – przekazano na oficjalnym profilu Muzeum Dzieci Polskich, w którym Waingertner pełnił funkcję przewodniczącego Rady Muzeum.

Waingertner urodził się w 1969 r. w Łodzi. Był absolwentem XXI Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Łodzi oraz studiów historycznych na Uniwersytecie Łódzkim. W 2019 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Był kierownikiem Interdyscyplinarnych Humanistycznych Studiów Doktoranckich UŁ oraz Katedry Historii Polski Najnowszej UŁ na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. W kręgu jego badań była polska myśl polityczna w XX w., dzieje Związku Młodzieży Polskiej "Zet" i obozu piłsudczykowskiego, polski czyn zbrojny w XX w., a także historia Łodzi i regionu. Był autorem kilkunastu monografii i kilkuset artykułów, wiceprezesem łódzkiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i przewodniczącym łódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Waingertner był laureatem wielu Nagród Rektora Uniwersytetu, Złotej Odznaki UŁ, Nagrody Świadek Historii, Srebrnego Krzyż Zasługi. W ubiegłym roku został odznaczony Honorowym Medalem 600-lecia Miasta Łodzi "za działania na rzecz rozwoju Łodzi przyznawane z okazji 600-lecia Miasta".

"Odszedł Człowiek nauki, wybitny historyk uosabiający pasję badacza, związany z Uniwersytet Łódzki. Był znany, ceniony i szanowany. Żył nauką i czerpał z niej siłę. W imieniu władz Łodzi oddaję Mu hołd. Niech spoczywa w Pokoju…" - napisał na swoim profilu na Facebooku przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski.(PAP)

Bartłomiej Pawlak

bap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Premiera IV tomu monografii "Łódź poprzez wieki. Historia miasta" - w piątek

  • 18.07.2024. Prezentacja odkryć archeologicznych na miejscu bitwy pod Dubienką. Kilkadziesiąt fragmentów kul armatnich, kartaczy, pocisków karabinowych i innych zabytków znaleźli poszukiwacze na polu bitwy pod Dubienką. PAP/Wojtek Jargiło

    Lubelskie/ Archeolodzy szukają pozostałości polskich szańców na polu bitwy pod Dubienką 1792 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera