Uczelnie i instytucje

Politechnika Poznańska nie rezygnuje z Centrum Nowych Technologii i Innowacji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Poznańska nie rezygnuje z planów utworzenia Centrum Nowych Technologii i Innowacji i z pozyskania komputera kwantowego – zapewnił w środę rektor uczelni prof. Teofil Jesionowski. Zaprzeczył, by w szczególny sposób zabiegał o względy poprzedniego rządu.

Kierownictwo resortu nauki zdecydowało w ostatnim czasie o wstrzymaniu przekazania uczelniom pieniędzy na cele inwestycyjne. Wśród nich jest także Politechnika Poznańska. Wstrzymano jej 200 mln zł. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek poinformował, że niebawem przedstawi raport, jak były przekazywane pieniądze na uczelnie. Podał, że poprzedni rząd już po wyborach 15 października przekazał uczelniom 1,3 mld zł w obligacjach. Wiceminister Marek Gzik powiedział w Sejmie w połowie stycznia, że pieniądze kierowano do uczelni, które były traktowane w sposób szczególny. Nazwał te uczelnie "pieszczochami".

Prof. Teofil Jesionowski zapewnił w środę podczas konferencji prasowej, że "jego partią jest Politechnika Poznańska", a jego zadaniem jako rektora jest zabieganie o pieniądze na rozwój uczelni. Podkreślił, że politechnika nie rezygnuje z planów stworzenia Centrum Nowych Technologii i Innowacji.

Komentując wypowiedź wiceministra Gzika, powiedział, że obecny obóz rządzący ma prawo recenzować poprzedników, a uczelnie prawo do starania się o pieniądze

"Zawsze będę to robił – zgodnie z zasadami. Składaliśmy projekt na inwestycje. Uzyskaliśmy 120 mln zł w pierwszej transzy i realizujemy proces inwestycyjny tego centrum. To jest niewystarczająca kwota, komputer kwantowy kosztuje kilkadziesiąt o ile nie kilkaset milionów dolarów" – powiedział rektor.

Prof. Jesionowski podkreślił, że planowana inwestycja ma służyć nie tylko uczelni, ale też krajowi. Powiedział, że w minionym tygodniu rozmawiał z szefem resortu nauki o planowanych przez uczelnię inwestycjach.

„Minister wyraził chęć dalszego weryfikowania wszystkich projektów. My jesteśmy gotowi do wyjaśnienia wszystkich szczegółowych kwestii i mam nadzieję, że finał będzie pozytywny dla naszego kraju, w tym dla Politechniki Poznańskiej" – powiedział.

Kanclerz uczelni dr Łukasz Kalupa poinformował, że trwają prace nad założeniami programowo-przestrzennymi nowego centrum.

"Jeżeli byśmy mieli pozytywne decyzje, powinniśmy do końca tego roku czy też do początku przyszłego roku opracować projekt, starać się o pozwolenie na budowę i przystąpić do wyboru wykonawcy. Przy dobrym układzie zdarzeń to zadanie potrwa do końca 2027 r., względnie do pierwszej połowy 2028 r." – powiedział.

Na początku października uczelnia poinformowała, że premier Mateusz Morawiecki podpisał decyzję o przekazaniu obligacji Skarbu Państwa o łącznej wartości 120 mln zł na budowę centrum. Symboliczny czek na dofinansowanie tej inwestycji wręczyła rektorowi ówczesna wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz.

"Tworzone Centrum Nowych Technologii i Innowacji będzie na pewno miejscem rozwoju technologii i konkurencyjności gospodarki polskiej i gospodarki europejskiej" – mówił wówczas rektor. (PAP)

Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny, Anna Jowsa

rpo/ ajw/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Bartosz Bańka/PG

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

  • fot. materiały prasowe WAT/VIGO Photonics S.A.

    Trwają prace nad polską matrycą detektorów dalekiej podczerwieni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera