Badanie: bez energii rak nie taki groźny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Leczenie nowotworów metodą immunoterapii jest dwa i pół razy skuteczniejsze, gdy patologiczne komórki mają wadliwe „fabryki energii” - mitochondria - informuje "Nature Cancer“.

Mitochondria to obecne w większości żywych komórek obłe struktury (organella), otoczone dwiema błonami. Wytwarzają uniwersalny nośnik energii - adenozynotrifosforan (ATP), bez którego komórki nie mogą funkcjonować.

Naukowcy z Cancer Research UK Scotland Institute (Wielka Brytania) i Memorial Sloan Kettering Cancer Center (USA) dokonali odkrycia, które może pomóc w identyfikacji pacjentów, u których prawdopodobieństwo reakcji na obecnie dostępne leki przeciwnowotworowe jest nawet dwa i pół razy większe.

Połowa wszystkich nowotworów ma mutacje w mitochondrialnym DNA (mtDNA), zatem identyfikując osoby z takimi mutacjami można by lepiej leczyć chorych, stosując immunoterapię u osób najbardziej na nią podatnych. Immunoterapie to terapie wykorzystujące naturalne mechanizmy obronne organizmu do atakowania komórek nowotworowych.

Podczas badań porównywano reakcję nowotworów z mutacjami i bez nich na lek immunologiczny niwolumab. Mówiąc obrazowo, niwolumab działa poprzez zwolnienie „hamulca” układu odpornościowego. Obecnie stosowany jest w leczeniu kilku różnych nowotworów, w tym czerniaka, raka płuc, raka wątroby i raka jelita grubego. Naukowcy uważają, że w przyszłości będą mogli rutynowo testować mutacje mitochondrialnego DNA przed rozpoczęciem immunoterapii.

Można by również opracować metody leczenia naśladujące działanie mitochondrialnych mutacji, co w połączeniu z immunoterapią powinno zwiększyć szanse na skuteczne leczenie wielu typów nowotworów. (PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.06.2024  EPA/GRAHAM HUGHES

    Kanada/Pierwszy praktyczny test szybkiego modelu oceny ekstremów pogodowych

  • Na zdjęciu Suni Williams i Butch Wilmore. 05.06.2024. EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    NASA/ Astronauci na ISS są pewni, że kapsuła Boeinga umożliwi im bezpieczny powrót na Ziemię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera