Historia i kultura

Rzeszów/ Na budowie Wisłokostrady znaleziono przedmioty z epoki żelaza

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W Rzeszowie podczas prac związanych z budową Wisłokostrady archeolodzy trafili na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również fragmenty naczyń ceramicznych i przedmioty z innych epok - poinformował ratusz.

Budowa Wisłokostrady rozpoczęła się we wrześniu ub. roku. To jedna z największych inwestycji drogowych w historii Rzeszowa. Ponad 2-kilometrowa droga połączy al. Rejtana z ul. gen. Maczka i ułatwi dojazd z południowej części miasta do drogi ekspresowej S19.

Podczas badań archeolodzy odnaleźli ślad osadniczy kultury przeworskiej z epoki żelaza. Na terenie o powierzchni 14 arów odkopali około 100 obiektów archeologicznych: jamy, dołki posłupowe oraz obiekty, których funkcję wstępnie określono jako paleniska.

„Zadokumentowane obiekty pochodzą z różnych horyzontów czasowych i kulturowych, zarówno pradziejowych jak i nowożytnych. Znaleziono też liczny materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych” – przekazał Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie. Zapewnił, że badania archeologiczne nie spowolnią inwestycji.

Budowa Wisłokostrady pochłonie 169 mln zł. Droga ma być gotowa w 2026 roku. Częścią inwestycji jest m.in. dwujezdniowa estakada o długości 271 metrów nad linią kolejową Kraków – Medyka. (PAP)

Agnieszka Lipska

al/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera