
Egipcjanie zaczęli śledzić z kosmosu rekiny w Morzu Czerwonym - poinformował w niedzielę portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów rekinów w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ataków tych zwierząt.
O zakończeniu pierwszego etapu programu monitorowania i instalowania urządzeń śledzących na rekinach poinformowała minister środowiska Egiptu Jasmin Fuad.
Zespołowi udało się na razie zainstalować dziewięć urządzeń śledzących na żarłaczach tygrysich i żarłaczach białopłetwych w rejonie Marsa Alam, które w tym celu zostały wyłowione i potem wypuszczone do morza. Przedstawiciele obu gatunków w przeszłości byli sprawcami rzadkich, lecz szeroko nagłaśnianych przez media ataków na ludzi.
Głównym celem programu jest analiza wzorców przemieszczania się rekinów w basenie Morza Czerwonego. Zdobyte dane mają służyć ochronie przyrody oraz planowaniu rozwoju turystyki, ponieważ im lepiej naukowcy poznają zwyczaje rekinów, tym łatwiej będzie można zapobiegać ich konfrontacjom z ludźmi.
Jak podkreśliła Fuad, rekiny odgrywają kluczową rolę w ekosystemie jako drapieżniki na szczycie łańcucha pokarmowego, a zarazem stanowią jedną z głównych atrakcji dynamicznie rozwijającego się sektora turystyki morskiej w Egipcie.
W kurortach często odwiedzanych przez Polaków, takich jak Szarm el-Szejk i Hurgada, nurkowanie z rekinami odbywa się w sposób legalny i zorganizowany, pod ścisłym nadzorem licencjonowanych przewodników i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Podczas niewymagającego specjalnych umiejętności snorkelingu - nawet przy samej powierzchni wody - w niektórych rejonach Morza Czerwonego można z bezpiecznej odległości obserwować rekiny buszujące po dnie lub w pobliżu raf kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów poniżej.(PAP)
baj/ mal/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.