Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
12.02.2024 aktualizacja 12.02.2024

Dinozaury przejęły władzę, bo były szybsze

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pierwsze dinozaury były szybsze od konkurentów, dlatego odniosły sukces ewolucyjny – informują naukowcy na łamach „Royal Society Open Science”.

Pierwsze dinozaury były szybsze i bardziej dynamiczne od konkurentów, dlatego odniosły sukces ewolucyjny i zapanowały na Ziemi na 160 mln lat.

Naukowcy porównali proporcje kończyn dużej liczby gatunków gadów triasowych (z okresu od 252 mln do 201 mln lat temu), kiedy po raz pierwszy pojawiły się dinozaury. Badania były prowadzone pod kierunkiem Amy E. Shipley z University of Bristol (Wielka Brytania).

Okazało się, że pierwsze dinozaury i ich bliscy krewniacy byli nie tylko dwunożni, ale i przystosowani do biegania. Dinozaury wykazywały znacznie szerszą gamę stylów biegania niż niektórzy z ich konkurentów – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Różne style biegania czyniły dinozaury zwierzętami elastycznymi ewolucyjnie.

Kiedy przyszedł kryzys klimatyczny 233 mln lat temu, dinozaury odniosły zwycięstwo nad konkurencją. Klimat zmienił się na suchy, pożywienie stało się mniej dostępne. Dinozaury istniały wówczas w niewielkiej liczbie od ok. 20 mln lat. W trakcie kryzysu wykorzystały swoją szansę i podbiły świat.

Nie udało się to przodkom krokodyli, które nie rozprzestrzeniły się w takim zakresie i tak dynamicznie.

„Wyobrażamy sobie dinozaury jako ogromne i niezdarne” – mówi Tom Stubbs. Jak dodaje, zaczynały one jednak swoją karierę jako mali, szybcy owadożercy.

Po triasowym wymieraniu pojawiły się kilku-, kilkunastometrowe olbrzymy, niektóre opancerzone. Wiele było czworonożnych, ale szybkie, zwinne dwunogi nadal występowały. Ta różnorodność pozwoliła dinozaurom trwać na Ziemi tyle milionów lat.

Więcej tutaj.  (PAP)

krx/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024