Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
15.02.2024 aktualizacja 15.02.2024

17-latek z Polski autorem zdjęcia dnia NASA

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

17-letni Antoni Zegarski jest autorem zdjęcia dnia NASA z 13 lutego br. Zdjęcie przedstawia pełnię tzw. Wilczego Księżyca, sfotografowaną we włoskich Alpach.

"Udało się! Mamy to! Zdobyłem nagrodę APOD (Astronomical Picture of the Day) przyznawaną przez NASA codziennie najlepszemu zdjęciu z tysięcy nadsyłanych każdego dnia. Jest to chyba wymarzone wyróżnienie dla każdego, kto ima się tego fachu!" - napisał młody astrofotograf w swoich mediach społecznościowych.

Pełnia Wilczego Księżyca przypadła w tym roku 25 stycznia.

"Wracam razem z pierwszą pełnią Księżyca w 2024 roku nazywaną 'Wilczym Księżycem', gdyż ponoć to właśnie wtedy wygłodniałe wilki w środku zimy robią największe polowania. Zdjęcie zrobione we włoskich Alpach, które fajnie osłaniają od otaczających świateł od innych miast. Co ciekawe na zdjęciu widać także zjawisko tzw. 'Lisiej czapy', czyli tego rudawego okręgu dookoła Księżyca, jednak tutaj jest ono bardzo ciekawie rozproszone na wysokich chmurach, co tworzy rzadki i niepowtarzalny efekt" - opisał 17-latek.

zegarski
APOD NASA, 13 lutego 2024. Fot. Antoni Zegarski

"Zdjęcie wykonane w technice HDR, czyli dokonałem dwóch osobnych ekspozycji, aby nie prześwietlić szczegółów tarczy Księżyca, a następnie połączyłem je w całość" - dodał.

Antoni Zegarski zainteresował się astrofotografią, gdyż chciał dzielić się z innymi swoimi obserwacjami. "Niewiele osób ma świadomość, jak wiele dzieje się na niebie poza zasięgiem naszego wzroku. Dzięki fotografii możemy uwiecznić więcej niż normalnie widać i dodatkowo możemy to komuś później pokazać/opowiedzieć" - powiedział PAP.

Młody astrofotograf chce studiować inżynierię kosmiczną. "A gdzie, czy w Polsce, czy za granicą - jeszcze nie wiem" - dodał.

Gratulacje autorowi zdjęcia przekazało m.in. Planetarium i obserwatorium astronomiczne w Grodzisku Mazowieckim - mieście, z którego astrofotograf pochodzi.

Astronomy Picture of the Day (APOD) to inicjatywa NASA zapoczątkowana w 1995 r. Polega na codziennej prezentacji wybranego zdjęcia Kosmosu, wyłonionego spośród tysięcy prac nadesłanych z całego świata. Wyróżnienie jest uznawane za jedno z najbardziej prestiżowych w środowisku astrofotografów. Jak dotąd otrzymało je kilkunastu autorów z Polski.

31 stycznia br. autorem zdjęcia dnia NASA został Polak Marcin Ślipko - autor fotografii nocnego nieba nad Śnieżką, przedstawiającej konstelację Oriona.(PAP)

Nauka w Polsce, Magdalena Barcz

bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024