Prof. Avi Loeb o poszukiwaniu cywilizacji pozaziemskich: potrzebujemy niezbitych dowodów

Prof. Avi Loeb. Fot. Chris Michel 2023.
Prof. Avi Loeb. Fot. Chris Michel 2023.

Jeśli chcemy znaleźć pozaziemskie cywilizacje, musimy szukać solidnych naukowych dowodów na ich istnienie. Musimy choćby badać obiekty, które przybywają do nas spoza Układu Słonecznego - przekonywał prof. Avi Loeb z Uniwersytetu Harvarda podczas konferencji Nowe Obroty w Toruniu.

Jeśli chcemy znaleźć pozaziemskie cywilizacje, musimy szukać solidnych naukowych dowodów na ich istnienie. Musimy choćby badać obiekty, które przybywają do nas spoza Układu Słonecznego - przekonywał prof. Avi Loeb z Uniwersytetu Harvarda podczas konferencji Nowe Obroty w Toruniu.Czy to możliwe, że we Wszechświecie, który liczy kilkanaście miliardów lat, w którym jest niewyobrażalnie wiele galaktyk usianych gwiazdami, jesteśmy pierwszą i jedyną cywilizacją? Dziwniej twierdzić, że jesteśmy jedyni, niż twierdzić, że gdzieś jeszcze są jakieś myślące istoty - wychodzi z założenia prof. Avi Loeb.

“Mówić, że Mikołaj Kopernik był najlepszym astronomem od czasu Wielkiego Wybuchu? To byłoby aroganckie!” - mówił w niedzielę podczas wykładu wieńczącego obchody 550. urodzin Kopernika.

Naukowiec z Harvardu prowadzi profesjonalne badania dotyczące możliwości badania pozaziemskich obiektów - a potencjalnie również cywilizacji. Jego analizy publikowane są w liczących się recenzowanych czasopismach naukowych.

Zdaniem badacza nie należy z góry zakładać, że obce cywilizacje nigdy do nas nie dotrą. Zamiast tego warto aktywnie szukać śladów tych cywilizacji. Bo - jak mówi badacz - kto nie szuka, ten nie znajdzie.

Dlatego naukowiec w ramach projektu Galileo za pomocą różnych instrumentów chce monitorować niebo w poszukiwaniu anomalii - obiektów, których nie da się łatwo zinterpretować.

Loeb w czasie wykładu zaznaczył, że jeden z bardziej znanych projektów poszukiwania życia pozaziemskiego - SETI - szuka fal radiowych. Fale jednak szybko przemijają, wystarczy chwila, żeby je przegapić. Prof. Loeb zaś woli szukać “twardych dowodów” - obiektów pochodzenia międzygwiazdowego, bo one trwają, są wyłapywane przez grawitację czy to Słońca czy Ziemi. Badacz żartował, że w jego mniemaniu mamy teraz w badaniach cywilizacji pozaziemskich “epokę kamienia” - żeby udowodnić istnienie nieznanych form życia potrzebne są bowiem kamienie - twarde dowody.

Badacz opisywał swoją zeszłoroczną wyprawę naukową, podczas której wraz z zespołem poszukiwał na dnie oceanu śladów nietypowego meteoru IM1. Upadek tego obiektu zaobserwowano 10 lat temu i zwrócono wtedy uwagę, że prędkość tego ciała była bardzo duża - na tyle duża, że zapewne nie pochodził on z Układu Słonecznego. A w dodatku był twardszy niż żelazo. Prof. Loeb był bardzo ciekaw, co to mogło być.

Statek badawczy po dnie oceanu ciągnął więc wielki magnes. A zespół sprawdzał, co się na magnesie zbiera. W ten sposób znaleziono m.in. setki metalicznych kuleczek o średnicy mniejszej niż milimetr. Dalsze analizy wykazały, że skład tych kulek (w tym beryl i uran) wskazuje na pochodzenie spoza Układu Słonecznego.

Naukowiec twierdzi, że obiektem, który potencjalnie mógł być pojazdem obcych, była ‘Oumuamua. Obiekt ten miał nietypowe kształty (był podłużny) i nietypową prędkość. Nie sprawdzimy już jednak, czy na obiekcie tym znajdowały się jakieś ślady po obcych technologiach, bo był w pobliżu Ziemi tylko przez krótki czas.

Prof. Loeb świetnie zdaje sobie sprawę, że część naukowców ze sceptycyzmem podchodzi do jego pomysłów. Dlatego w swojej pracy kieruje się kilkoma zasadami. Po pierwsze - znaczenie ma dla niego naukowe podejście i przedstawianie rzetelnych dowodów naukowych.

Naukowiec inspiruje się też podejściem znanym z FIFA: słuchaj świadków naocznych, ale decyzji dokonuj posługując się danymi z kamer (stąd projekt zbierania danych za pomocą instrumentów badawczych).

Z kolei - odnosząc się do swoich krytyków - powołuje się na hasło: “Patrz na piłkę, a nie na publiczność”. Wychodzi z założenia, że jeśli jego badania naukowe prowadzone będą na najwyższym poziomie, to zamknie to usta jego krytykom.

***

Nowe Obroty odbyły się od 16 do 18 lutego w Toruniu. Były to wydarzenia dotyczące przyszłych rewolucji w nauce, sztuce i społeczeństwie wieńczące obchody Roku Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kuratorem Nowych Obrotów był dr Jan Świerkowski z Instytutu B61.

Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sejm/Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zwiększenie budżetu POLSA z KPO

  • Fot. Scanway - materiały prasowe

    Scanway zaprezentował pierwsze zdjęcia z lotu rakiety Ariane 6

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera