Emocje monitorowane przez opaskę na rękę

Źródło: Politechnika Warszawska
Źródło: Politechnika Warszawska

Inżynierowie z PW i medycy opracowali opaskę na nadgarstek wraz z aplikacją do monitorowania stanu emocjonalnego.

Urządzenie Track Your Mental ma pomagać w dbaniu o zdrowie psychiczne, być narzędziem profilaktyki oraz wspomagania nauki czy efektywności osobistej. Opaska śledzi biomarkery emocjonalne, a następnie przekazuje dane do aplikacji.

"Tak, jak opaski fitnessowe pomagają dbać o kondycję fizyczną, tak my skupiamy się na dobrostanie psychicznym. Naszym celem jest wczesne wykrywanie sygnałów mogących sugerować występowanie epizodów depresyjnych czy ataków paniki, dzięki monitorowaniu m.in. intensywności i częstości występowania lęków czy stresu oraz czasu powrotu do normalnego stanu" – mówi w imieniu zespołu projektowego Piotr Stajura, cytowany na stronie Politechniki Warszawskiej. 

Dodaje, że system w sposób ciągły analizuje sygnały z ciała i dostarcza dane w czasie rzeczywistym wraz z przeznaczonymi dla konkretnego użytkownika propozycjami działań, które mogą pomóc w odzyskaniu równowagi wewnętrznej i ustaleniu źródła niepokojących sygnałów.

"Dążymy do tego, by dzięki naszej technologii każdy mógł trafniej identyfikować i zarządzać własnym stanem emocjonalnym, zanim pojawi się konieczność interwencji specjalisty" – mówi Piotr Stajura. Zastrzega, że Track Your Mental nie jest elektronicznym lekarzem czy psychologiem i nie ma zastąpić fachowców. Może jednak pomóc interweniować, gdy z organizmem dzieje się coś niepokojącego, a co za tym idzie – zminimalizować ryzyko wystąpienia zachowań destrukcyjnych czy długotrwałego i kosztownego leczenia.

Twórcy widzą również szanse na wykorzystanie systemu przez specjalistów. "Stały monitoring stanu emocjonalnego faktycznie może przyczynić się do lepszej diagnostyki zaburzeń psychicznych, a także pomagać w prowadzeniu samej terapii, dostarczając obiektywnych informacji na temat postępu leczenia" – mówi psychiatra i pediatra lek. Paweł Kukiz-Szczuciński, który współpracuje przy projekcie.

Dodaje, że taki monitoring może dostarczać informacji również pediatrom, kardiologom czy ginekologom, którzy często są pierwszym kontaktem pacjenta - i nieraz mają do czynienia z objawami psychosomatycznymi.

Lek. Paweł Kukiz-Szczuciński dodaje, że samoświadomość jest ważnym aspektem w leczeniu zaburzeń. A bransoletka monitorująca dostarcza użytkownikowi informacje, które pozwalają podejmować działania służące poprawie dobrostanu i unikania zachowań czy sytuacji, które ten stan pogarszają.

Jego zdaniem system może się też sprawdzić u osób już zdiagnozowanych jako wspomaganie klasycznego leczenia, np. przy depresji, napadach lęków, chorobie dwubiegunowej czy schizofrenii.

Piotr Stajura podaje przykład osoby, która zauważyła na swojej opasce fitnessowej niepokojące wyniki: co tydzień, w określony dzień i o określonej godzinie, znacznie wzrastało jej tętno i ciśnienie. Okazało się, że danego dnia ma spotkania z zespołem i z toksycznym współpracownikiem. Na konsultacji stwierdzono, że objawy psychosomatyczne pojawiają się już dzień wcześniej (problemy żołądkowe i ze snem – tego opaska nie pokazała). "I tak zaczęliśmy sprawdzać, jak taki stres może się objawiać i jak go można zbadać. Okazało się, że sam puls nie jest najlepszym biomarkerem, więc nie wchodziło w grę skorzystanie z dostępnych rozwiązań" – relacjonuje.

Nad projektem pracują również inni absolwenci Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, m.in. Michał Waśkiewicz i Adrian Łostowski. W ciągu dwóch lat zespół analizował badania, możliwości techniczne oraz możliwości wdrożenia, a także grupy docelowe zainteresowanie rozwiązaniem. Powstał prototyp urządzenia, które pokazuje zmiany stanu emocjonalnego. W kolejnym etapie będzie ono miniaturyzowane i projektowane jako docelowe urządzenie we współpracy z firmą Elwas. Twórcy opaski prowadzą rozmowy z inwestorami indywidualnymi oraz funduszami VC, aby wprowadzić rozwiązanie na rynek, potrzebne jest bowiem zewnętrzne finansowanie.

Zespół Track Your Mental zakwalifikował się do Konkursu Start-Up-Med. Na ich projekt można oddać głos poprzez stronę konkursu. Konkurs odbywa się w ramach IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, 7-8 marca w Katowicach oraz on-line).

Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera