Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
28.02.2024 aktualizacja 28.02.2024

USA/ Nowojorska akademia medyczna otrzymała miliard dolarów darowizny

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Nowojorska akademia medyczna z dzielnicy Bronx otrzymała od wdowy po inwestorze giełdowym darowiznę wynoszącą miliard dolarów. Dzięki temu studia w Albert Einstein College of Medicine stały się darmowe.

Była to jedna z największych darowizn dla amerykańskiej uczelni i największa w historii darowizna dla szkoły medycznej - podkreśliła we wtorek stacja BBC. Do tej pory roczne czesne wynosiło niemal 60 tys. dolarów, co oznaczało, że absolwenci często opuszczali szkołę poważnie zadłużeni.

Darowiznę przekazała 93-letnia dr Ruth Gottesman, wcześniej związana zawodowo z akademią Einsteina. Mąż badaczki założył znany dom inwestycyjny i był jednym z pierwszych inwestorów w prowadzonej przez Warrena Buffeta Berkshire Hathaway, jednej z największych spółek publicznych na świecie.

Gottesman oświadczyła, że zmarły mąż pozostawił jej w spadku cały portfel akcji Berkshire Hathaway do dowolnego wykorzystania. "Chciałam, by studenci Einsteina nie musieli płacić czesnego" - oznajmiła. Akcje okazały się warte tyle, "że wystarczy na zawsze" - dodała Gottesman. (PAP)

os/ szm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024