USA/ Nowojorska akademia medyczna otrzymała miliard dolarów darowizny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowojorska akademia medyczna z dzielnicy Bronx otrzymała od wdowy po inwestorze giełdowym darowiznę wynoszącą miliard dolarów. Dzięki temu studia w Albert Einstein College of Medicine stały się darmowe.

Była to jedna z największych darowizn dla amerykańskiej uczelni i największa w historii darowizna dla szkoły medycznej - podkreśliła we wtorek stacja BBC. Do tej pory roczne czesne wynosiło niemal 60 tys. dolarów, co oznaczało, że absolwenci często opuszczali szkołę poważnie zadłużeni.

Darowiznę przekazała 93-letnia dr Ruth Gottesman, wcześniej związana zawodowo z akademią Einsteina. Mąż badaczki założył znany dom inwestycyjny i był jednym z pierwszych inwestorów w prowadzonej przez Warrena Buffeta Berkshire Hathaway, jednej z największych spółek publicznych na świecie.

Gottesman oświadczyła, że zmarły mąż pozostawił jej w spadku cały portfel akcji Berkshire Hathaway do dowolnego wykorzystania. "Chciałam, by studenci Einsteina nie musieli płacić czesnego" - oznajmiła. Akcje okazały się warte tyle, "że wystarczy na zawsze" - dodała Gottesman. (PAP)

os/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis, która znajdzie się blisko Ziemi

  • Fot. Adobe Stock

    Webb zbadał okolice terminatorów dalekiej planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera