Historia i kultura

Skarb z Ełku - monety z XVII w. - będzie dostępny w wersji cyfrowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Muzeum Historyczne w Ełku (Warmińsko-mazurskie) zdigitalizuje i udostępni skarb ponad sześciuset monet z XVII wieku - podał w środę ełcki magistrat. Dofinansowanie na ten cel przyznało z programu "Kultura cyfrowa" Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt polegający na digitalizacji i udostępnieniu zbioru XVII-wiecznych monet odnalezionych w 2020 roku na terenie Ełku otrzymał 106 tys. zł dofinansowania z ministerstwa. Zakłada on, że jeszcze w tym roku na stronie cyfrowezbiory.muzeum.elk.pl będzie można obejrzeć galerię ze zdjęciami w wysokiej rozdzielczości 671 monet pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego w Ełku.

Ponadto wizerunki 50 najważniejszych monet z tzw. skarbu ełckiego zostaną udostępnione na portalu kronika.gov.pl oraz zgłoszone do Federacji Bibliotek Cyfrowych.

Dyrektor ełckiego muzeum dr Rafał Żytyniec przekazał PAP, że planowane jest także opracowanie i wydanie monografii skarbu, a pod koniec roku monety mają zostać zaprezentowane na wystawie.

Jak przypomniał, w zeszłym roku - również dzięki dotacji z ministerstwa kultury - monety zostały oczyszczone i zakonserwowane, ponadto 200 wybranych egzemplarzy zostało poddanych analizie składu pierwiastkowego.

Skarb składający się z około 680 monet z XVII wieku jest uważany za największe znalezisko archeologiczne w historii Ełku. Odkryli go w 2020 r. członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjne "Jaćwież". Monety znaleźli oni w hałdach ziemi wydobytej podczas przebudowy ulicy Wojska Polskiego. Wśród nich są numizmaty polskie, pruskie, szwedzkie, cesarskie, duńskie i niderlandzkie - orty, trojaki, szóstaki i szelągi.(PAP)

Marcin Boguszewski

mbo/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 21.02.2025. Dar, złocony barokowy puchar o wysokości 53 cm., prezentowany podczas briefingu w Sali Sigmunda Zamku Królewskiego na Wawelu towarzyszącego jego przekazaniu do Skarbca Koronnego, 21 bm. Donatorka Krystyna Piórkowska to Polka mieszkającej w Nowym Jorku, znana ze swych badań nad zbrodnią katyńską, a także z charytatywnej działalności na rzecz polskich instytucji w kraju i w USA. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Barokowy puchar podarowany Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera