Nauka dla Społeczeństwa

21.04.2024
PL EN
01.03.2024 aktualizacja 01.03.2024

Dr Marcelina Zimny - pełniącą obowiązki kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej UW

źródło: Wikipedia, Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) źródło: Wikipedia, Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Dr Marcelina Zimny pełni od 1 marca obowiązki kierownika Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Zastąpiła na tym stanowisku prof. Bogdana Jaroszewicza, powołanego na zastępcę dyrektora generalnego LP.

Związana dotychczas z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Gdańskiego dr Marcelina Zimny jest paleoekologiem. Bierze udział w projektach badawczych z zakresu paleoekologii, archeobotaniki i aerobiologii. Zajmuje się rekonstrukcją zmian środowiska przyrodniczego w późnym glacjale i holocenie na podstawie analizy pyłkowej, z uwzględnieniem mikrofosyliów pozapyłkowych. Szczególnie interesują ją procesy ekologiczne, zachodzące pod wpływem czynników naturalnych i działalności człowieka, które kształtowały przyrodę w przeszłości. Od 2020 roku jest licencjonowanym przewodnikiem Białowieskiego Parku Narodowego.

Dr Zimny zastąpi prof. Bogdana Jaroszewicza, który został w lutym powołany na zastępcę dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Białowieska Stacja Geobotaniczna (BSG) jest jednostką naukową Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Powstała w 1952 roku z inicjatywy prof. Władysława Matuszkiewicza, by podjąć długoterminowe badania nad rytmiką sezonową zbiorowisk leśnych. Z czasem funkcjonowała jako Stacja Botaniczna w Białowieży Instytutu Botaniki PAN w Krakowie, a później weszła w skład struktur Uniwersytetu Warszawskiego.

Na stacji zrealizowano mnóstwo projektów badawczych, m.in. z zakresu interakcji rośliny-zwierzęta i ekologii funkcjonalnej. W prowadzonych przez stację badaniach uwzględniane są też tematy dotyczące wpływu ocieplenia klimatu na funkcjonowanie ekosystemów, inwazje biologiczne, usługi ekosystemowe, a nawet tzw. urban ecology. W ostatniej dekadzie Stacja realizowała trzy projekty międzynarodowe: FunDivEUROPE (lata 2010-2014), KlimaVeg (2014-2017) oraz Dr. FOREST (2020-2023), które zaowocowały licznymi kontaktami międzynarodowymi i publikacjami w prestiżowych czasopismach naukowych.

Nauka w Polsce

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024