Europejskie Miasto Nauki Katowice2024/W marcu tygodnie: kosmiczne, liczb oraz miasta

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Tydzień Kosmiczny, Tydzień Liczb oraz Tydzień Miasta zaplanowano w marcu w Katowicach i okolicznych miastach w ramach „50 tygodni w Mieście Nauki”. W programie znalazły się m.in. wykłady popularnonaukowe, warsztaty oraz spotkania z ekspertami.

Tygodnie tematyczne, poświęcone istotnym społecznie zagadnieniom, są częścią trwających obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Za każdy z tygodni odpowiedzialna jest jedna z uczelni Konsorcjum Akademickiego, zapewniając program wydarzeń naukowych, popularnonaukowych, kulturalnych, społecznych czy rozrywkowych.

Cykl ten otworzy w marcu "Tydzień Kosmiczny", podczas którego można poznać tajemnice kosmosu, zobaczyć kulisy misji kosmicznych oraz zrozumieć, w jaki sposób satelity pomagają monitorować naszą planetę i jej zmiany.

Źródło: Uniwersytet Śląski
Źródło: Uniwersytet Śląski

Dla najmłodszych organizatorzy przygotują warsztaty "nie z tej Ziemi". Podczas wydarzenia będzie się można dowiedzieć, jak wygląda lot w kosmos oraz podyskutować z naukowcami, inżynierami, przedsiębiorcami i przedstawicielami agencji kosmicznych w trakcie paneli dyskusyjnych.

Specjalnie na Dzień Kobiet przygotowano pokaz eksperymentów, które mogą zostać zrealizowane przez astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Poza tym, będzie można m.in. wziąć udział w nocnych obserwacjach nieba.

W ramach "Tygodnia Liczb" dla najmłodszych przygotowane zostaną m.in. konkursy matematyczne, informatyczna mini-gra terenowa, budowanie robotów z klocków LEGO z elementami programowania i pokazy chemiczne.

Źródło: Uniwersytet Śląski
Źródło: Uniwersytet Śląski

Uczniowie liceum także będą mogli zapoznać się z matematycznymi problemami przy wykorzystaniu baz danych oraz druku 3D w lotnictwie i astronautyce. Na dorosłych czekają zajęcia z komputerowej obróbki obrazu i wykłady poświęcone zagadnieniom finansowym.

Podczas "Tygodnia Miasta" organizatorzy przygotowali panel naukowy zorganizowany przez Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, którego uczestnikami będą badacze z Polski i z zagranicy. Zaplanowano także debatę aktywistów miejskich pt. "Jak oddolnie naprawić miasto".

Źródło: Uniwersytet Śląski
Źródło: Uniwersytet Śląski

Katowice to pierwsze w historii miasto z Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Przyznaje go organizacja EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Za przygotowanie programu obchodów odpowiada Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki, czyli siedem regionalnych uczelni publicznych.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera