Mokradła, parki i ogrody chłodzą miasta w upały

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy sprawdzili, jak bardzo, różne tereny zielone i zbiorniki wodne ochładzają miasta w czasie fali upału. Okazało się, że ogrody botaniczne mogą zmniejszyć temperaturę w okolicy nawet o 10 stopni.

Do lata jeszcze trochę, ale z pewnością nadejdzie i w wielu miastach, także w Polsce temperatury mogą być chwilami trudne do zniesienia.

Zamiast zmuszać mieszkańców do montowania prądożernej klimatyzacji, miasta mogą im ułatwić życie, inwestując w różnego rodzaju tereny zielone, szczególnie te, gromadzące wodę.

Tak przynajmniej wynika z dokładnej analizy przeprowadzonej przez zespół z University of Surrey.

„Już od jakiegoś czasu wiedzieliśmy, że tereny zielone i woda mogą ochładzać miasta. Jednak nasze badanie dostarcza najdokładniejszych danych na ten temat. Co więcej, możemy wyjaśnić działające przyczyny - od drzew dających cień, po parującą wodę ochładzającą powietrze” – mówi prof. Prashant Kumar, założyciel i dyrektor Global Centre for Clean Air Research.

Działanie różnych elementów natury zależało od różnych czynników, ale naukowcy przedstawiają średnie wartości i zakres siły chłodzenia w różnych miastach.

I tak, na przykład ogrody botaniczne zmniejszają temperaturę średnio o 5 st. C (od 2,2 do 10), mokradła – o 4,7 st. C (1,2 - 12), ogrody deszczowe o 4,5 st. C (1,3 - 7), zielone ściany – 4,1 st. C (0,1 – 18), drzewa rosnące na ulicy – 3,8 st. C (0,5 – 12), miejskie farmy – 3,5 (3 – 3,9), parki – 3,2 (0,8 – 10), wodne rezerwuary – 2,9 (1,8 – 5), tereny rekreacyjne – 2,9 (2,8 – 3).

„Nasza publikacja pokazuje, jak wiele istnieje sposobów na ochładzanie miast. Pokazuje też jednocześnie, ile pracy jest do zrobienia. Odpowiednie instytucje na całym świecie muszą inwestować we właściwe badania. Z naszej pracy wynika jasno, że nie ma jednego rozwiązania dla każdego. Wiele zależy od tego, co działa w danym miejscu” – dodaje jedna z badaczek, Maria de Fatima Andrade.

Więcej informacji na stronie internetowej. (PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pandemia Covid-19 na krótko poprawiła dietę Amerykanów

  • Fot. Adobe Stock

    ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis, która znajdzie się blisko Ziemi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera