Naukowcy z PW zaangażowani w prace nad nową europejską baterią

Źródło: www.pw.edu.pl
Źródło: www.pw.edu.pl

Baterie składają się z trzech podstawowych elementów: dwóch elektrod (katody i anody) oraz łączącego je elektrolitu. Aby poprawić właściwości całej baterii, naukowcy z całego świata, w tym z Politechniki Warszawskiej, pracują nad modyfikacjami w materiałach, z których powstają te komponenty.

Specjaliści z Politechniki Warszawskiej, w ramach europejskiego projektu ASTRABAT, badają możliwości opracowania baterii ze stałym elektrolitem, wykonanej z takich surowców i w taki sposób, by ich masowa produkcja mogła odbywać się w Europie. Skąd taka potrzeba? Jak wyjaśniają, chodzi przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa: i tego związanego z samym używaniem baterii, i tego strategicznego.

W informacji prasowej na stronie PW poinformowano, że bateria ze stałym elektrolitem jest bezpieczniejsza, bo nie zawiera płynnych, łatwopalnych lub mogących wyciec składników. Dzięki temu może znaleźć szerokie zastosowanie chociażby w motoryzacji (w pojazdach elektrycznych), elektronice czy energetyce odnawialnej. Jeżeli na dodatek taki elektrolit udałoby się produkować w Europie, z łatwo dostępnych tu surowców, uniezależniłoby to nasz rynek od łańcucha dostaw i procesu wytwórczego, na który wpływają m.in. względy polityczne czy ekonomiczne.

Źródło: www.pw.edu.pl
Źródło: www.pw.edu.pl

W ramach projektu ASTRABAT powstała więc koncepcja całkowicie nowej baterii o większej stabilności termicznej i wyższym poziomie bezpieczeństwa. Zamiast płynnego elektrolitu zastosowano w niej najnowocześniejsze elektrolity polimerowe i wytrzymały wypełniacz ceramiczny.

Nowa bateria jest też bardziej przyjazna dla środowiska, bo nastawiona na recykling materiałów. W czasie prac duży nacisk położono na badania nad mniej zanieczyszczającymi planetę komponentami, bardziej „zielonymi” procesami produkcyjnymi oraz mniejszym zużyciem pierwiastków takich jak kobalt. Zadbano także o skalowalność procesów syntezy materiałów.

Zadaniem naukowców z PW w całym tym projekcie było zaprojektowanie i synteza soli litowej oraz plastyfikatora z cieczy jonowej, a następnie powiększenie skali ich produkcji. Testowali oni także kluczowy składnik, czyli stały elektrolit, który różni nową baterię od istniejących rozwiązań. Rolą warszawskiego zespołu było także testowanie składowych anolitu i katolitu – komponentów, które występują jedynie w ogniwach ze stałym elektrolitem i zawierają odpowiednio anodę i katodę.

„Sole i plastyfikatory do elektrolitów są unikalnymi rozwiązaniami opracowanymi i opatentowanymi oryginalnie w Politechnice Warszawskiej – podkreśla dr hab. inż. Leszek Niedzicki, prof. uczelni i kierownik zespołu badawczego. – Sole bezfluorowe opracowane w ramach projektu są pierwszymi takimi na świecie, które spełniają wymogi przemysłu bateryjnego”.

Źródło: www.pw.edu.pl
Źródło: www.pw.edu.pl

Kiedy nowa bateria będzie gotowa? Jak wyjaśniają naukowcy z PW, pierwszy jej prototyp pojawił się już w 2022 roku. Urządzenie wymaga jednak jeszcze dopracowania: do rozwiązania pozostają problemy z interfejsem i stabilnością mechaniczną. Ich pokonanie jest warunkiem niezbędnym, żeby wprowadzić produkt do masowej produkcji. Dlatego - ich zdaniem - realny termin wdrożenia technologii na większą skalę to rok 2030.

Najważniejsze opracowania i rozwiązania powstałe w ramach projektu ASTRABAT zostały zawarte w podręczniku technicznym, który jest dostępny na stronie internetowej.

Ogólnie w projekcie uczestniczyło 14 partnerów z 8 europejskich krajów. Konsorcjum tworzyły wiodące centra badawcze i uniwersytety, a także firmy motoryzacyjne, zajmujące się bateriami i energią. Politechnika Warszawska jako jedyna w tym reprezentowała Europę Środkowo-Wschodnią.(PAP)

Katarzyna Czechowicz

kap/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał program do sprawdzania, czy rozmawialiśmy online z prawdziwą osobą

  • Fot. Adobe Stock

    Dr Marta Karczewicz: większość materiałów wideo jest przesyłana między maszynami

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera