Historia i kultura

Warmińsko-mazurskie/ Miłośnicy historii z Węgorzewa odkryli ozdoby z okresu wpływów rzymskich

Fot. Anna Dymkowska-Kowalska, Stowarzyszenie WENDRUSZ
Fot. Anna Dymkowska-Kowalska, Stowarzyszenie WENDRUSZ

Miłośnicy lokalnej historii ze stowarzyszenia Wendrusz odkryli na terenach nadleśnictwa Borki na Mazurach cztery fibule, pierścionek i fragmenty ozdób z początków naszej ery. Znaleziska datowane wstępnie na okres wpływów rzymskich przekazali służbom ochrony zabytków.

Relację z odkrycia cennych zabytków archeologicznych członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz zamieścili w mediach społecznościowych. Znaleziska dokonali podczas wyprawy z wykrywaczami metalu, w której udział był formą nagrody dla zwycięzcy licytacji na rzecz WOŚP.

Terenowe poszukiwania odbywały się za zgodą służb ochrony zabytków i właściciela terenu, tj. nadleśnictwa Borki. Poszukiwacze - jak podaje stowarzyszenie - spodziewali się znalezisk w postaci guzików czy łusek z czasów II wojny światowej. Tymczasem członkowie stowarzyszenia - Bartosz Łaszczuk i Tomasz Trypuć - dokonali odkrycia zabytków archeologicznych w postaci czterech zapinek, czyli tzw. fibul, pierścionka i fragmentów ozdób, w tym prawdopodobnie kolejnych zapinek.

Fot. Anna Dymkowska-Kowalska, Stowarzyszenie WENDRUSZ
Fot. Anna Dymkowska-Kowalska, Stowarzyszenie WENDRUSZ

W ocenie miłośników lokalnej historii, takie odkrycie może świadczyć o istnieniu w tym miejscu cmentarzyska lub osady kultury bogaczewskiej albo sudowskiej z początków naszej ery. Znaleziska zostały wstępnie zidentyfikowane jako pochodzące z końca II i początku III wieku, czyli tzw. młodszego okresu wpływów rzymskich.

"Gdy tylko zorientowaliśmy się, co odkrywamy, wstrzymaliśmy poszukiwania w tym rejonie. Nasza drużyna jest przeszkolona w prawidłowym postępowaniu, mamy wśród nas studentów archeologii i badaczy historii. Dzięki temu skarby pradziejów odzyskują życie i dają nowe spojrzenie na historię Mazur. Nie wyrywamy ich z kontekstu otoczenia. To bardzo ważne. Każde takie znalezisko jest fotografowane z naniesieniem współrzędnych GPS i lokalizowane na cyfrowej mapie, by precyzyjnie oznaczyć miejsce. Ma to służyć dalszym badaniom archeologicznym stanowiska w przyszłości" - przekazała PAP Anna Dymkowska-Kowalska ze stowarzyszenia Wendrusz.

Odkrycie zgłoszono do ełckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków i do Lasów Państwowych. Jak poinformowała PAP specjalista ds. archeologii w tym urzędzie Magdalena Kozicka, zostanie wszczęta procedura włączenia tego stanowiska do ewidencji zabytków, a znaleziska będą przekazane do któregoś z muzeów w regionie.

Fot. Anna Dymkowska-Kowalska, Stowarzyszenie WENDRUSZ
Fot. Anna Dymkowska-Kowalska, Stowarzyszenie WENDRUSZ

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Ziemi Węgorzewskiej Wendrusz istnieje od 2021 roku. Zajmuje się badaniem i upowszechnianiem lokalnej historii. Prowadzi izbę historii w dawnym węgorzewskim dworcu kolejowym, w której gromadzi pamiątki związane z dziejami regionu. Wcześniej członkowie stowarzyszenia przekazali służbom ochrony zabytków m.in. siekierkę tulejową i ostrze sztyletu sprzed około 3 tys. lat, które zostały odnalezione podczas prac rolnych. Przyczynili się również do uratowania cennych dokumentów dotyczących Parafii Ewangelickiej w Kutach, na które natrafiono podczas remontu budynku dawnej szkoły. Najstarsze z tych dokumentów pochodzą z XVIII wieku. (PAP) 

Nauka w Polsce, Marcin Boguszewski

mbo/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera