Spotkanie autorskie z prof. Andrzejem Friszke odbędzie się w środę, 13 marca. Punktem wyjścia do dyskusji będą dwie książki historyka - "Czekanie na rewolucję. Komuniści w II RP 1921-1926" oraz "Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989".
Na początku roku ukazało się drugie, uzupełnione wydanie książki "Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989". "Kiedy książka ukazała się w 2003 r., była drugą – po syntezie prof. Andrzeja Paczkowskiego z 1995 r. – próbą podsumowania tego, co po 1989 r. udało się ustalić badaczom polskiej historii najnowszej. Po dwudziestu latach generalne oceny dotyczące systemu komunistycznego oraz procesów, jakie w nim zachodziły, nie zmieniły się. Nie oznacza to jednak, że historycy nie ustalili nic nowego. W tym czasie napisali przecież wiele monografii, rozwinęły się również badania w oparciu o materiały archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej" - powiedział prof. Friszke w wywiadzie udzielonym PAP w lutym.
Zwrócił wówczas uwagę, że "w ostatnich latach nastąpiła jednak próba postawienia +do góry nogami+ obrazu, który do tej pory wydawał się oczywisty. Prawicowa propaganda nie odróżniała bowiem epok w PRL-u, traktowała cały ten okres jako jednolity, ciemny, represyjnie skrajny". "Wszystkie niuanse zostały nie tyle zapomniane, co świadomie zamazane. Obniżone zostało także znaczenie działań opozycji demokratycznej w okresie PRL, uderzono w historię głównego nurtu "Solidarności", by eksponować marginalne grupy radykalne, podważono sens zmian 1989 r. twierdząc, że zbudowana wtedy demokratyczna Polska jest bytem postkomunistycznym i wrogim. Gdy mowa o historii II wojny światowej, prawica umniejszała rolę państwa podziemnego na rzecz organizacji skrajnie nacjonalistycznych, jak NSZ i Brygada Świętokrzyska" - zaznaczył.
Przypomniał, że 2022 r. książka, wraz z rozdziałami poświęconymi III RP autorstwa prof. Antoniego Dudka, ukazała się w Niemczech. "Po raz pierwszy to półwiecze opisane przez Polaków jest dostępne w języku niemieckim. W tym też czasie polski wydawca postanowił wznowić "Polskę. Losy państwa i narodu" z zachowaniem cezury 1989 r. Systematyczny wykład dziejów III RP powinien powstać jako tom osobny" - powiedział.
Fragmenty najnowszych publikacji prof. Friszke przeczyta Maja Komorowska, natomiast rozmowę o tych publikacjach i 25 latach nauczania historyka w Collegium Civitas poprowadzi Karolina Lewicka, dziennikarka radia TOK FM oraz wykładowczyni Collegium Civitas.
Spotkanie zaplanowano na środę 13 marca o godz. 17, na XII piętrze Pałacu Kultury i Nauki, w Auli B Collegium Civitas (pl. Defilad 1).
Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy pobrać darmowe wejściówki na stronie Evenea.
Organizatorem spotkania jest Katedra Dziennikarstwa i Nowych Mediów Collegium Civitas.
Andrzej Friszke jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN. W latach 1999–2006 był członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a w latach 2011-2016 członkiem Rady IPN. Redagował dział historyczny w "Tygodniku Solidarność", od 1982 r. jest redaktorem działu historycznego miesięcznika "Więź", publikował także w wydawnictwach drugiego obiegu i paryskich "Zeszytach Historycznych".
Jest autorem wielu książek, m.in.: "Opozycja polityczna w PRL 1945–1980", "Oaza na Kopernika. Klub Inteligencji Katolickiej 1956–1989", "Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi", "Polska. Losy państwa i narodu 1939-1989", "Rewolucja Solidarności 1980-1981", "Między wojną a więzieniem. Młoda inteligencja katolicka 1945-1953", "Sprawa jedenastu". Za książkę "Polska. Losy państwa i narodu 1939–1989" w 2004. został uhonorowany został nagrodą "Newsweeeka" "Podporiusz" w kategorii "Wydarzenia". (PAP)
Anna Kruszyńska
akr/ dki/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.