UE/ Luty był dziewiątym z rzędu najcieplejszym miesiącem na świecie

26.02.2024 EPA/FILIP SINGER
26.02.2024 EPA/FILIP SINGER

Luty był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym średnie temperatury były rekordowo wysokie dla danego miesiąca - poinformował w czwartek program Copernicus Climate Service (C3S), unijna instytucja gromadząca dane klimatyczne.

Spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne zostały w 2023 roku nasilone przez naturalnie występujące zjawisko pogodowe El Nino, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni oceanów w strefie równikowej.

W zeszłym miesiącu C3S informował że od lutego 2023 roku do stycznia 2024 roku po raz pierwszy na Ziemi przez 12 kolejnych miesięcy utrzymywały się temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza wyższe niż w erze przedindustrialnej.

Dyrektor C3S Carlo Buontempo podkreślił w czwartek, że występujące cyklicznie El Nino powinno wygasnąć wczesnym latem, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że 2024 będzie dla świata kolejnym rokiem rekordowych temperatur. Rok 2023, informował przed kilkoma miesiącami C3S, był najcieplejszy w historii pomiarów. (PAP)

os/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

  • Lakownica żółtawa. Ganoderma lucidum Fot. Adobe Stock

    Materiał z grzybów zamiast ekoskóry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera