Przemyśl/ Innowacyjna metoda leczenia pacjentów chorych na niewydolność nerek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu na Podkarpaciu przeprowadzono operację endowaskularnego wytworzenia przetoki tętniczo-żylnej. Przemyski szpital jest drugą placówką w kraju, w której wykonuje się tego typu operacje u pacjentów cierpiących na niewydolność nerek.

Jak poinformował w środę lek. Krzysztof Kiper z oddziału chirurgii naczyniowej szpitala w Przemyślu, była to pierwsza taka operacja wykona na Podkarpaciu.

„Niewydolność nerek jest poważnym schorzeniem, które wymaga skutecznego leczenia. Jedną z takich metod jest hemodializa, która pozwala na oczyszczenie krwi z toksyn i nadmiaru płynów. Aby umożliwić skuteczną hemodializę, niezbędne jest wytworzenie przetoki tętniczo-żylnej, umożliwiającej skuteczną wymianę krwi” – dodał.

Lekarz zaznaczył, że do tej pory, aby wytworzyć przetokę potrzebny był zabieg w „otwartej chirurgii”. „Często wiąże się to z dłuższym czasem rekonwalescencji i większym ryzykiem powikłań. Jednak nowoczesna medycyna wprowadziła innowacyjną metodę endowaskularną (wewnątrznaczyniową), która stanowi znaczący postęp w tej dziedzinie” – podkreślił Kiper.

Lekarz wyjaśnił, że procedura endowaskularna wykorzystuje techniki miniinwazyjne, w tym cewnikowanie naczyń, aby połączyć tętnicę z żyłą. „Ten nowatorski zabieg minimalizuje szanse na infekcje, skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko powikłań chirurgicznych. Ponadto pacjenci często doświadczają mniejszych dolegliwości po zabiegu, co przekłada się na szybszy powrót do codziennego życia” – powiedział lekarz z przemyskiego szpitala.

Zdaniem Kipera, metoda endowaskularna stanowi przełom w leczeniu niewydolności nerek. „Dzięki tej metodzie coraz więcej osób cierpiących na niewydolność nerek może cieszyć się skutecznym i bezpiecznym leczeniem hemodializą” – zaznaczył.

Szpital w Przemyślu jest drugim ośrodkiem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie Środkowo-Wschodniej wykonującym tego typu zabiegi. (PAP)

Wojciech Huk

huk/ agz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psychiatra: aż 30 proc. osób z depresją ma lekooporną postać choroby

  • Fot. Adobe Stock

    Pył drogowy w centrum Warszawy ma wysokie stężenie substancji rakotwórczych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera