Uczelnie i instytucje

Gdynia/ "Dar Młodzieży" wypłynie w dwumiesięczny rejs

Powitanie żaglowca "Dar Młodzieży" przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (aj/zkoc) PAP/Andrzej Jackowski
Powitanie żaglowca "Dar Młodzieży" przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni (aj/zkoc) PAP/Andrzej Jackowski

"Dar Młodzieży" - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynie w czwartek w dwumiesięczny rejs. Na pokładzie będzie 32-osobowa załoga oraz młodzież szkolna i studenci - poinformowało biuro prasowe uczelni.

"+Dar Młodzieży+ wychodzi w morze po renowacji mostka, który wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt, czyli radary JRC, w tym najnowszy radar dostępny na rynku: bezmagnetronowy radar typu S z małą anteną" - tłumaczył, cytowany w komunikacie, dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek.

Zaznaczył, że fregata została również wyposażona w system map elektronicznych dual ECDIS. "Zainstalowane zostały monitory z funkcją MDF (Multi Display Function), co pozwala na ustawienie czterech ekranów (dwa radary i dwa ekrany ECDIS) według preferencji oficera wachtowego" - wyjaśnił.

Jak podała p.o. rzeczniczka uczelni dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, fregata z 32-osobową załogą oraz młodzieżą szkolną i studentami na pokładzie, odbędzie ponad dwumiesięczny rejs, podczas którego przyszłe "wilki morskie" będą miały okazję odbyć praktyki na żaglowcu, nauczyć się pracy zespołowej oraz doświadczyć życia na morzu. Zaznaczyła, że fregata wyjdzie w morze z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w czwartek o godz. 14.

"Oprócz stałej załogi statku, młodzieży szkolnej, która z Gdyni wyruszy do portu w Antwerpii, towarzyszyć będzie wyjątkowy gość – gdyńska restauratorka Malika, uczestniczka popularnych telewizyjnych programów kulinarnych" - dodała.

Malika weźmie udział w pierwszym etapie rejsu i w tym czasie podzieli się wiedzą kulinarną z kucharzami "Daru Młodzieży" na temat przyrządzania posiłków kuchni wegetariańskiej.

Do portu w Antwerpii "Dar Młodzieży" zawita 21 marca br. "Na ląd zejdzie młodzież z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, która grzecznościowo zamustrowała na statek w Gdyni, by go uzbroić, a zatem wciągnąć żagle na reje i wykonać inne prace przygotowujące fregatę do dalszego rejsu" - zapowiedziała Szwedek-Kwiecińska.

W Antwerpii na pokład fregaty wejdzie ponad 100 studentów wraz z nauczycielami z Hoogere Zeevaartschool – Antwerp Maritime Academy, którzy 23 marca br. wyruszą w 28-dniową podróż z zawinięciem do portu w Algeciras w Cieśninie Gibraltarskiej.

Do Antwerpii statek powróci 19 kwietnia br., gdzie na pokład wejdą kolejni adepci praktyk morskich – uczniowie z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu.

21 kwietnia br., wraz z opiekunami, wyruszą do brytyjskiego Portu Lerwick na Szetlandach.

Ostatnim punktem rejsu, przed powrotem do portu macierzystego w Gdyni, będzie port w Hamburgu, gdzie planowo "Dar Młodzieży" będzie wchodził 9 maja br., w rocznicę założenia portu.

Wydarzeniu co roku towarzyszy jeden z najbardziej znanych na świecie festiwali portowych, znany jako Hafengeburstag Hamburg. Do portu w Gdyni fregata zawita 19 maja br.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera