Uczelnie i instytucje

Minister nauki i szkolnictwa wyższego: Państwowa Wyższa Szkoła w Koszalinie będzie Akademią

01.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Albert Zawada
01.03.2024. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. PAP/Albert Zawada

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek ogłosił w poniedziałek, że wszczął procedurę przekształcenia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie w Państwową Akademię Nauk Stosowanych. Uczelnia zamierza w Kołobrzegu otworzyć wydział zamiejscowy.

O swojej decyzji szef resortu nauki poinformował w Kołobrzegu.

Od 1 października 2024 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ) w Koszalinie ma się stać Państwową Akademią Nauk Stosowanych (PANS). W tej sprawie rektor PWSZ dr Jan Kuriata, prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska oraz starosta powiatu kołobrzeskiego Tomasz Tamborski podpisali list intencyjny.

Wieczorek zapewnił o swoim wsparciu dla inicjatywy utworzenia w Kołobrzegu wydziału zamiejscowego koszalińskiej uczelni, która z poparciem kołobrzeskiego samorządu chce w październiku ruszyć z kształceniem na kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.

„To ważny moment. Myślę, że szkolnictwo zawodowe jest kluczowe, jeśli chodzi o rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce” – ocenił minister Wieczorek. Zaznaczył, że szkolenie na kierunku pielęgniarskim w uzdrowisku to „bardzo istotna rzecz”.

Z kolei wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek podkreślił, że działania podejmowane przez koszalińską uczelnię i kołobrzeski samorząd „wpisują się w strategię bezpieczeństwa narodowego”.

W ocenie wiceszefa MON sytuacja zagrożenia, jaką „mamy w tej chwili w Polsce, a na pewno tuż przy granicach naszego kraju”, wymusza tworzenie kadr. Zapewnił, że w ustawie o obronie cywilnej, której procedowanie zapowiedział, „obszar dotyczący opieki zdrowotnej, szkolenia kadr w tym zakresie, ma ogromne znaczenie”.

Rektor PWSZ zaznaczył, że w celu utworzenia wydziału zamiejscowego, uczelnia zmienia statut. Kształcenie będzie stacjonarne i bezpłatne. Plany są takie, by w październiku br. pojawili się pierwsi studenci wydziału zamiejscowego uczelni przemianowanej na PANS na kierunku pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Dr Kuriata przyznał, że ich realizacja zależeć będzie od wyniku naboru i tego, czy uda się spełnić ustalone z sygnatariuszami listu intencyjnego warunki.

Zapewnił, że jego celem w przyszłości jest rozbudowywanie kołobrzeskiego wydziału zamiejscowego o kolejne kierunki kształcenia.

Prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska przypomniała, że w mieście dawniej funkcjonowały cztery wydziały zamiejscowe uczelni wyższych, ostatni zamknął się trzy lata temu, a jednym z aktualnych postulatów młodego pokolenia kołobrzeżan jest możliwość kształcenia wyższego w Kołobrzegu.

„Dziś finalizujemy nasze starania o to, by stworzyć takie szanse i możliwości” – powiedziała Mieczkowska, zwracając przy tym uwagę na przychylność ministra Wieczorka, który „dostrzega potencjał Kołobrzegu”.

Mieczkowska doceniła także wsparcie starostwa, dzięki któremu zamiejscowy wydział koszalińskiej uczelni mieścić się będzie w Zespole Szkół Policealnych przy ul. Grottgera 12, gdzie dawniej mieściło się liceum pielęgniarskie.

Starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski wskazał, że największemu w Polsce uzdrowisku, jakim jest Kołobrzeg, potrzeba młodej kadry pielęgniarek i ratowników medycznych.

„Miasto i powiat kołobrzeski to nieco ponad 70 tys. mieszkańców, ale w okresie letnim może tu jednorazowo przebywać i 300 tys. osób. W powiecie mamy jeden duży szpital z 13 oddziałami. (…) Na potrzeby szpitala, uzdrowiska ten kierunek jest tak bardzo potrzebny” – mówił Tamborski. (PAP)

Nauka w Polsce, Inga Domurat

ing/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera