Brazylia/ Rekordowa temperatura odczuwalna w Rio de Janeiro: 62,3 st. C

17.03.2024 EPA/ANTONIO LACERDA
17.03.2024 EPA/ANTONIO LACERDA

W Rio de Janeiro, we wschodniej Brazylii, zanotowano rekordową temperaturę odczuwalną: 62,3 stopnie Celsjusza. Wystąpiła ona w położonej na zachodzie dzielnicy Guaratiba.

Jak poinformowała obrona cywilna Rio de Janeiro (COR), służby meteorologiczne potwierdziły, że wyliczana na podstawie temperatury powietrza, wilgotności, siły wiatru i opadów temperatura odczuwalna była tam już rekordowa w sobotę i sięgała 60,1 st. C.

W niedzielę w stacji meteorologicznej Guaratiba potwierdzono odczuwalną temperaturę 62,3 st. C.

Zdaniem synoptyków z brazylijskiego Narodowego Instytutu Meteorologii (Inmet) fenomen atmosferyczny wynika z długotrwałego braku opadów deszczu oraz wysokiego zachmurzenia.

W tej samej dzielnicy Rio de Janeiro w połowie stycznia br. padł rekord temperatury odczuwalnej, która wyniosła wówczas 59,5 st. C.

Pomimo zakończenia lata w Brazylii w dalszym ciągu na większości terytorium tego kraju utrzymują się wysokie temperatury powietrza. Nieznacznego ochłodzenia, jak podają służby meteorologiczne, należy się spodziewać dopiero pod koniec tego tygodnia.

W poniedziałek szczególnie silne upały jak na jesień na półkuli południowej występują we wschodnich i południowych stanach Brazylii, takich jak Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Sao Paulo, Goias, Parana, Santa Catarina oraz Rio Grande do Sul.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

  • Lakownica żółtawa. Ganoderma lucidum Fot. Adobe Stock

    Materiał z grzybów zamiast ekoskóry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera