Tylko do 3 kwietnia można zgłaszać zbudowane przez studentów urządzenia w dziesiątej edycji Konkursu Konstrukcji Studenckich - KoKoS. W konkursie organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów mogą wziąć udział studenci z całej Polski.
W konkursie wybierani i nagrodzeni są najbardziej utalentowani młodzi konstruktorzy. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 4 tys. zł, przyznane zostaną także nagrody specjalne.
"Udział w projekcie daje możliwość skonfrontowania swoich prac z wymagającym światem biznesu oraz pozyskania przyszłych inwestorów, co może przyczynić się do dalszego rozwoju projektów i sukcesów studentów na drodze zawodowej" - zachęcają organizatorzy konkursu.
Uczestnikiem może zostać student uczelni państwowej lub prywatnej, na studiach licencjackich, inżynierskich, uzupełniających magisterskich lub jednolitych magisterskich, który nie ukończy 26. roku życia do dnia 12 maja 2024 r.
Zgłoszenia do konkursu dokonuje Lider zespołu, który zgłasza drużynę składającą się z maksymalnie 4 członków. Zespół może zgłosić swoją konstrukcję w nie więcej niż w jednej Kategorii konkursowej.
Konkursowe kategorie to:
- Vehicle - Kategoria, do której zakwalifikowane zostaną działające i poruszające się pojazdy: samochody, motocykle, rowery, pojazdy gąsienicowe; pojazdy pływające oraz ich kombinacje.
- Smart Robots - Kategoria dla konstruktorów robotów, bez względu na to czy ich rolą jest eksplorowanie kosmosu, czy lepienie pierogów.
- Railway - Kategoria specjalna skierowana jest do innowatorów posiadających pomysły na usprawnienie kolei. Zgłoszenia do tej kategorii nie muszą stanowić działających prototypów urządzeń mechanicznych - przyjmowane będą również zaawansowane projekty oraz koncepcje realnie wpływające na jakość infrastruktury czy komfortu podróży.
- Water - wszelkiego rodzaju konstrukcje związane z wodą. Obejmuje wachlarz możliwości w wykorzystaniu tego surowca. Od paliwa po środek transportu.
- Life Upgrade - Kategoria dotyczy konstrukcji, które przyczyniają się do ułatwienia codziennego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami lub osób starszych, a także posiadają zastosowanie w medycynie lub przemyśle farmaceutycznym.
- Ecology – Kategoria, w której rozpatrywane będą prototypy urządzeń korzystnie wpływające na środowisko, wykorzystujące np. nowoczesne rozwiązania odnawialnych źródeł energii lub ekologiczne paliwa.
- Joker - Kategoria stworzona z myślą o wszystkich nietuzinkowych konstrukcjach, których nie da się zaszufladkować.
Nauka w Polsce
ekr/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.