Uczelnie i instytucje

Politechnika Gdańska uruchamia nowy kierunek studiów - Technologie Przemysłu 5.0

Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska
Fot. Krzysztof Krzempek/Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska w przyszłym roku akademickim uruchomi nowy kierunek studiów I stopnia - Technologie Przemysłu 5.0. W trakcie zajęć przyszli studenci będą mieli 500 godzin zajęć projektowych i ponad 1500 zajęć praktycznych - podała gdańska uczelnia techniczna.

W przesłanym komunikacie biuro prasowe uczelni podało, że nowy kierunek będzie współprowadzony przez Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej (WFTIMS) oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI).

Studia będą miały charakter interdyscyplinarny, kształcąc specjalistów o pogłębionej wiedzy dotyczącej optymalizacji działań i interakcji z maszynami, którzy potrafią projektować i nadzorować fizyczne i wirtualne sfery sterowania procesami technologicznymi.

W komunikacie podano, że kształcenie w ramach nowego kierunku Technologie Przemysłu 5.0 w znacznej mierze skupiać się będzie na metodzie projektowej (project-based learning). W ramach zajęć przewidziano łącznie ponad 500 godzin zajęć projektowych i łącznie ponad 1500 godzin zajęć praktycznych. Proces kształcenia wesprze Gdański Klub Biznesu, przedstawiając rzeczywiste problemy badawcze dla projektów grupowych i prac inżynierskich.

W ramach studiów przewiedziano dwie specjalizacje, które studenci wybiorą po 3 semestrze studiów. Będą to: Inżynieria Internetu rzeczy (IoT) – realizowana przez WETI, nakierowana na kształcenie specjalistów projektowania systemów IoT, wyposażających urządzenia w inteligentne sensory, opracowujących systemy gromadzące, przesyłające i analizujące dane, oraz Inżynieria pomiarowa w systemach przemysłowych – realizowana na WFTIMS, skoncentrowana na przemysłowym obszarze Internetu Rzeczy, kładąca nacisk na projektowanie dedykowanych rozwiązań pomiarowych, automatyzacji i optymalizacji procesów produkcyjnych.

Jak zapewnia uczelnia, absolwent studiów wyposażony zostanie w zaawansowane umiejętności inżynierskie, analityczne i programistyczne, które umożliwią skuteczną integrację technologii informatycznych, elektronicznych, telekomunikacyjnych i pomiarowych.

Zdobyta wiedza i umiejętności mają pozwolić absolwentom na podjęcie pracy m.in. w przedsiębiorstwach badawczych i przemysłowych, w szczególności typu high-tech, na stanowiskach wymagających rozwiązywania złożonych problemów inżynierskich i w przedsięwzięciach projektowania zintegrowanych systemów pomiarowo-sterujących, opartych na interaktywnych rozwiązaniach cyfrowych.

Ponadto absolwent kończący studia będzie miał szansę na zdobycie dwóch certyfikatów - Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz programowania w języku LabVIEW.

W komunikacie wskazano, że utworzenie kierunku wynika z rosnącego zapotrzebowania nowoczesnego rynku pracy, ale też wynika z prognoz rozwoju gospodarki i kierunków działań sygnalizowanych przez analityków Unii Europejskiej.

Na Politechnice Gdańskiej studiuje ponad 14 tys. studentów na ok. 40 kierunkach.(PAP)

pm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera