Trzęsienie Ziemi o magnitudzie 4,8 w Nowym Jorku i okolicach

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Nowy Jork i okolice nawiedziło w piątek przed południem trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,8. Epicentrum znajdowało się w miejscowości Lebanon w stanie New Jersey, około 80 km na zachód od Manhattanu.

Jak podały amerykańskie służby geologiczne U.S. Geological Survey (USGS) trzęsienie ziemi nastąpiło o godzinie 10.23 czasu miejscowego (16.23 czasu polskiego). Nie ma na razie zgłoszeń o szkodach. Wstrząsy były odczuwalne w miastach Wschodniego Wybrzeża od Filadelfii do Bostonu. Kilka lotnisk na Wschodnim Wybrzeżu ogłosiło zakazy lądowania. Wstrzymano chwilowo ruch lotniczy.

W mieście Nowy Jork zawyły syreny. Pojawiły się alerty na smartfonach. Departament Policji (NYPD) ogłosił, że nie ma na razie zgłoszeń o szkodach. „Mimo że nie mamy na razie raportów o poważnych konsekwencjach, wciąż poddajemy ocenie wpływ (trzęsienia)” - napisał rzecznik burmistrz Erica Adamsa, Fabien Levy, w mediach społecznościowych.

Rzecznik nowojorskich szkół Nathaniel Styer oznajmił, że „nie ma informacji, o uszkodzeniach budynków. Personel obiektów przeprowadza dokładne inspekcje.

Dziennik „New York Times” przypomina, że chociaż większość trzęsień ziemi na północnym wschodzie pozostaje niezauważona, nowojorczycy odczuli kilka z nich. W maju minionego roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 2,2 wstrząsnęło częściami Nowego Jorku i New Jersey. Miesiąc wcześniej trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,6 nawiedziło miejscowość Adams Center w stanie Nowy Jork. W 2011 roku trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 w stanie Wirginia doprowadziło do ewakuacji ratusza oraz niektórych biurowców w na Manhattanie.

Najbardziej znaczące wstrząsy zarejestrowane w ostatnim czasie w Nowym Jorku miały miejsce w 1884 roku. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło wówczas Coney Island na Brooklynie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Jedna z dwóch firm zbuduje towarowy pojazd kosmiczny dla ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Herbata matcha może chronić przed paradontozą

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera