Smartfonem można wykryć niewydolność serca

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Fińscy specjaliści opracowali nową metodę wykrywania niewydolności serca przy użyciu smartfona. Odpowiednia aplikacja analizuje, jak pracuje serce - informuje pismo „JACC: Heart Failure”.

To kolejna aplikacja z powodzeniem wykorzystywana w kardiologii. Dotychczas głównie wykorzystywano oprogramowanie pozwalające kontrolować rytm serca, by wykryć migotanie przedsionków, jedną z najczęstszych arytmii.

Znaczenie trudniejsze jest badanie samego ruchu mięśnia sercowego, wskazujące na nieprawidłowa jego pracę. Udało się tego dokonać fińskim specjalistom z uniwersytetu w Turku. Opracowana przez nich technologia na smartfona zastosowała firma CardioSignal, a przetestowana została w Finlandii i USA.

Niewydolność serca jest jednym z najczęstszych schorzeń kardiologicznych. Objawia się spadkiem wydolności fizycznej, przyśpieszeniem oddechu oraz ciągłym zmęczeniem. Powodem jest spadek wydolności układu krążenia, a dochodzi do tego z powodu różnych schorzeń, a także na skutek uszkodzenia mięśnia sercowego wywołanego zawałem serca.

Nie ma prostego badania pozwalającego wykryć niewydolność serca, pomagają badania USG oraz niektóre testy krwi. W nowej metodzie fińskich specjalistów wykorzystano tzw. żyrokardiografię, nieinwazyjną metodę analizy pracy mięśnia sercowego za pośrednictwem drgań serca niskich częstotliwości (poniżej zakresu słyszalnego).

Taka metoda jest możliwa, ponieważ podczas skurczów i rozkurczów mięsień sercowy i zastawki serca są w ruchu. I te ruchy można zarejestrować jako wibracje na powierzchni klatki piersiowej. Częściowo, ale tylko częściowo, przypomina to osłuchiwanie serca przy użyciu stetoskopu przez lekarza. Trudność polega na tym, że nawet doświadczony medyk nie jest w stanie usłyszeć tego rodzaju wibracji.

Naukowcy z uniwersytetu w Turku wspólnie z firmą CardioSignal pracowali nad tą metodą 10 lat. Opracowali sensor wykrywający i rejestrujący tego rodzaju wibracje, także te, których nie można wykryć stetoskopem. Sensor ma też tę zaletę, że można go zainstalować w smartfonie.

Technologie tę przetestowano na prawie 1000 osobach wspólnie ze specjalistami Uniwersytetu Helsińskiego i Stanford University. Co piąta badana osoba cierpiała na niewydolność serca. Wykazano, że metoda ta skutecznie pozwala w prosty sposób wykryć to schorzenie.

Niewydolność serca występuje u 1-2 proc. osób w Finlandii. W Polsce ocenia się, że cierpi z tego powodu 1,2 mln osób. Najczęściej są to osoby starsze, powyżej 70. roku życia. Wczesne wykrycie tej choroby pozwala lepiej ją kontrolować, zmniejsza koszty leczenia, skraca lub eliminuje pobyt w szpitalu oraz wydłuża życie pacjentów. (PAP)

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Minirobot z mąki i owsa pomoże w zasiewaniu lasów

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera