Uczelnie i instytucje

Prof. dr hab. Maciej Kurak nowym rektorem Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. dr hab. Maciej Kurak został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu – poinformowała w środę uczelnia.

W przesłanym w środę komunikacie poinformowano, że 8 kwietnia 2024 roku na Uniwersytecie Artystycznym im. M. Abakanowicz w Poznaniu odbyły się wybory na funkcję rektora uczelni. Kandydatów było dwóch: dr hab. Mikołaj Poliński prof. UAP, oraz prof. dr hab. Maciej Kurak.

„W wyniku przeprowadzenia wyborów Rektora i Prorektorów przez Kolegium Elektorów Uniwersytetu Artystycznego im. M. Abakanowicz w Poznaniu, Rektorem na kadencję 2024-2028 został prof. dr hab. Maciej Kurak. Uprawnionych do głosowania było 37 elektorów. Głosowało 37 elektorów. Oddano 30 głosów +za+ kandydaturą prof. dr hab. Macieja Kuraka” – podano.

Przeprowadzono ponadto wybory na funkcję prorektora. Uprawnionych do głosowania było 37 elektorów. Wyniku przeprowadzonego głosowania prorektorem został prof. dr hab. Piotr Szwiec – który uzyskał 29 głosów „za”.

Prof. dr hab. Maciej Kurak (ur. w 1972 roku) – jest artystą wizualnym, wykładowcą, autorem tekstów o sztuce, kuratorem i organizatorem wystaw oraz przedsięwzięć artystycznych. Twórcą definicji „Grafika Artystyczna”, współzałożycielem grup artystycznych, organizatorem i członkiem jury konkursów. Redaktorem naczelnym wydawnictw o sztuce, twórcą programów edukacyjnych, działaczem społecznym.

Od 2009 prof. dr hab. Maciej Kurak pełnił funkcję kierownika II Pracowni Grafiki - Druk Płaski - Grafika Cyfrowa | Serigrafia UAP. Od 2008 do 2016 był prodziekanem Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej UAP. Od 2016 do 2020 zajmował stanowisko prorektora ds. rozwoju kadry i promocji UAP. Od 2020 pełni funkcję prorektora ds. naukowo-artystycznych UAP. W 2021 powołany został na eksperta ds. ewaluacji przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Uczelnia wskazała, że prof. Kurak jest także laureatem głównej nagrody w konkursie Spojrzenia Fundacji Deutsche Bank, organizowanym przez Galerię Zachęta w Warszawie oraz Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki Wizualne. Uhonorowany Medalem Młodej Sztuki. Był także wielokrotnie nagradzany na konkursach i przeglądach graficznych.

Na stanowisku rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. dr hab. Maciej Kurak zastąpi prof. dr. hab. Wojciecha Horę. (PAP)

Nauka w Polsce, Anna Jowsa

ajw/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera