Uczelnie i instytucje

Nowy dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN zapowiada dalszy rozwój placówki

15.03.2023. Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
15.03.2023. Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Zwiększenie powierzchni laboratoryjnej Instytutu i rozwój badań w obszarze bioinformatyki zapowiada nowy dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. dr hab. Maciej Giefing.

Od kwietnia prof. dr hab. Maciej Giefing jest nowym dyrektorem Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Został powołany przez prezesa Polskiej Akademii Nauk w drodze konkursu. Zastąpił na tym stanowisku prof. dr. hab. Michała Witta, który zarządzał Instytutem przez dwie kadencje.

„Przed Instytutem widzę wiele wyzwań na najbliższe cztery lata. Z całą pewnością kontynuowane będą starania rozpoczęte przez pana prof. Witta mające na celu rozbudowę instytutu. Zwiększenie powierzchni laboratoryjnej jest kluczowe dla rozwoju instytutu, pozwoli na dalsze doposażenie w nowoczesny sprzęt, na który w obecnym kształcie instytutu brakuje już miejsca. Umożliwi także tworzenie kolejnych zespołów badawczych, co niewątpliwie wzbogaci ekspertyzę naukową instytutu” – podkreślił nowy dyrektor prof. dr hab. Maciej Giefing.

Dodał, że obszarem, który będzie starał się szczególnie rozwinąć jest bioinformatyka. "Stoimy teraz na progu przełomu, jakim jest wprowadzenie do badań naukowych sztucznej inteligencji. Aby odpowiednio wykorzystać tę technologię, potrzebujemy specjalistów, którzy umożliwią pracownikom wykorzystanie jej w codziennej pracy naukowej” – zaznaczył.

Dotychczasowy dyrektor IGC PAN prof. dr hab. Michał Witt wyraził przekonanie, że nowa dyrekcja „bez najmniejszego problemu przejmie zarządzanie tą instytucją”.

„Ja ze swojej strony będę, w miarę potrzeby służył zawsze radą i pomocą. Uzyskane przez lata doświadczenie może się przydać. Ale nowa ekipa dyrektorska jest już w tej chwili w pełni samodzielna i znakomicie przygotowana do przejęcia odpowiedzialności za dalsze losy Instytutu. Współpracowaliśmy intensywnie przez ostatnie lata, stąd ta zmiana jest absolutnie płynna i całkowicie naturalna” – zaznaczył.

Jak przypomniano w komunikacie, prof. dr hab. Maciej Giefing jest związany z IGC PAN od ponad 20 lat, a przez ostatnie 9 lat pełnił funkcję kierownika Zakładu Genetyki Nowotworów. Głównym obszarem jego działań jest genetyka nowotworów litych oraz chłoniaków. Angażuje się w realizację międzynarodowych projektów badawczych m.in.: koordynuje współpracę z grupami badawczymi z Niemiec, Holandii i Belgii.

Jak poinformował IGC PAN, prof. Giefing wraz z zespołem prowadzi szereg badań nad rolą czynników transkrypcyjnych w rozwoju nowotworów, dzięki czemu, we współpracy z międzynarodowym zespołem naukowców udało się wskazać jak i określić konsekwencje mutacji w genie IRF4 w klasycznym chłoniaku Hodgkina. Opublikowane wyniki były przełomem w badaniach nad przyczynami i rozwojem tej choroby.

Po 8 latach zarządzanie Instytutem kończy prof. dr hab. Michał Witt. W tym czasie w Instytucie wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań badawczych od pracowni sekwencjonowania genomowego, obecnie uzupełnianą o technologię nanoporową, po platformę analizy konfokalnej oraz elektrofizjologii tkankowej sił atomowych Panakea, jedną z najnowocześniejszych tego typu w Europie.

Instytut przypomniał, że w czasie pandemii przy IGC uruchomiono Laboratorium COVID-19, które stało się jednym z najważniejszych centrów diagnostycznych tego wirusa w Poznaniu i przebadało ponad 80 tys. pacjentów.

„IGC rozwinął się przez utworzenie Innowacyjnego Centrum Medycznego z najnowocześniejszym zapleczem badawczym i jedynym w tej części Europy certyfikatem amerykańskie firmy biotechnologicznej 10xGenomics na technologię transkryptomiki przestrzennej. Instytut posiada status podmiotu leczniczego, co potwierdza najwyższą jakość przeprowadzanych badań i diagnostyki pacjentów, prowadzi biobank próbek biologicznych, został wpisany także na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Instytut sukcesywnie zwiększa ilość grantów naukowych i publikacji, w tym międzynarodowych, a pracownicy zdobywają kolejne stopnie naukowe” – poinformowano.

Profesor Witt przywiązywał też dużą wagę do popularyzacji nauki i dokonań badawczych Instytutu wśród szerokiego grona odbiorców.

Prof. Witt będzie nadal sprawował funkcję kierownika Zakładu Genetyki Molekularnej i Klinicznej, kontynuując swoją pracę naukową i wspierając dorobek badawczy IGC PAN. (PAP)

Nauka w Polsce,  Anna Jowsa

ajw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera