Poznań/Prezentacja unikatowych rycin anatomicznych w Instytucie Genetyki Człowieka PAN

06.06.2022. Wystawa XVI-wiecznych rycin anatomicznych autorstwa Andreasa Vesaliusa i Adriana Spigeliusa w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk
06.06.2022. Wystawa XVI-wiecznych rycin anatomicznych autorstwa Andreasa Vesaliusa i Adriana Spigeliusa w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Unikatowe ryciny anatomiczne z dzieł Andreasa Vesaliusa i Adriana Spigeliusa prezentowane będą od poniedziałku na wystawie zorganizowanej w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu. Ekspozycja została przygotowana w ramach cyklu "Scientia et Arte", której celem jest popularyzacja nauki.

Jak poinformowała w imieniu organizatorów wydarzenia Monika Tokarska, na wystawie "Ryciny anatomiczne z dzieł Andreasa Vesaliusa i Adriana Spigeliusa" można zobaczyć prace pochodzące z pierwszych w historii medycyny kompletnych atlasów anatomicznych zawierających precyzyjnie opisane ryciny.

"Dzięki wiedzy zdobytej podczas osobiście wykonywanych sekcji zwłok Vesalius doskonale przedstawił budowę ludzkiego ciała. Drzeworyty oparte na szkicach Vesaliusa są dziełem artystów związanych z warsztatem słynnego malarza weneckiego Tycjana. Z kolei do atlasu Adrianusa Spigeliusa, kontynuującego pionierskie dzieło Vesaliusa, tablice zostały wykonane w technice miedziorytu przez włoskich artystów: Odoardo Fialettiego i Francesco Valesia" – podała Monika Tokarska.

Na wystawie można zobaczyć reprodukcje wybranych rycin z wydania drugiego "De humani corporis fabrica" Andreasa Vesaliusa oraz wybrane tablice dodane do edycji "De fabrica humani corporis libri decem", opublikowanej w amsterdamskim wydaniu dzieł wszystkich Spigeliusa.

"Zbiory pochodzą z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Dzieła te są jednymi z najlepszych przykładów nie tylko ówczesnej sztuki typograficznej. To wyjątkowa kolekcja do obejrzenia przez wszystkich miłośników nauki i sztuki" – podkreśliła Tokarska.

Kuratorką wystawy oraz autorką oprawy graficznej jest Mirka Korbańska.

Andreas Vesalius urodził się w Brukseli w 1514 r. Studiował w Lowanium, a od 1533 roku w Paryżu. W 1536 roku wrócił do Lowanium, gdzie dla studentów przeprowadzał swe pierwsze publiczne sekcje zwłok.

W 1543 roku Vesalius wydał swe najważniejsze dzieło "De humani corporis fabricalibri septem" (O budowie ciała ludzkiego ksiąg siedem, Bazylea: Oporinus), a oddzielnie ukazało się streszczenie tego obszernego traktatu "Epitome". W 1555 roku opracował drugie, poprawione wydanie "De humani corporis fabrica". Oba wydania z lat 1543 i 1555 są uważane za najważniejsze dzieła Vesaliusa. To pierwsze w historii medycyny kompletne atlasy anatomiczne zawierające doskonałe, precyzyjnie opisane ryciny. Dzięki wiedzy zdobytej podczas osobiście wykonywanych sekcji zwłok Vesalius dokładnie przedstawił budowę ludzkiego ciała.

Dzieło Vesaliusa "De humani corporis fabrica" przedrukowywano kilkakrotnie, a jego treść wpłynęła na badania i publikacje kolejnych pokoleń medyków. Jednym z nich był Adriaan van den Spiegel, znany jako Adrianus Spigelius (1578–1625). Studiował w Padwie, gdzie później uzyskał tytuł profesora anatomii i chirurgii. Jego najważniejszym dziełem jest "De fabrica humanicorporis libri decem", które ukazało się w Wenecji w 1627 roku.

Tekst zaopatrzono w 98 tablic anatomicznych, których autorem był padewski medyk, Giulio Cesare Casseri. Tablice zostały wykonane w technice miedziorytu przez włoskich artystów: Odoardo Fialettiego i Francesco Valesia.

Jak podkreślili autorzy wystawy, dzieło Spigeliusa jest przykładem wysokiej klasy nowożytnego atlasu anatomicznego, nawiązującego nie tylko tytułem, ale i projektem typograficznym do traktatu Vesaliusa.

Wystawę "Ryciny anatomiczne z dzieł Andreasa Vesaliusa i Adriana Spigeliusa" oglądać można do końca września w galerii znajdującej się w holu IGC PAN przy ul. Strzeszyńskiej. Przedsięwzięcie zorganizowano we współpracy Instytutu z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu.

Wstęp na wystawę jest wolny. 

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Pogrzebny

rpo/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera