Uczelnie i instytucje

Kielce/ Prof. Beata Wojciechowska nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Prof. Beata Wojciechowska będzie nowym rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W czwartek na to stanowisko wybrało ją Kolegium Elektorów UJK. Prof. Wojciechowska czteroletnią kadencję na stanowisku rektora rozpocznie 1 września.

Po ogłoszeniu wyników głosowania prof. Wojciechowska zapewniła, że zrobi wszystko, aby nie zawieść pokładanego w niej zaufania. „Mam nadzieję, że przez te cztery lata nasza współpraca i wzajemne relacje będą się układały bardzo dobrze” – zwróciła się do Kolegium Elektorów.

„Zapewniam o zrównoważonym rozwoju wszystkich wydziałów, filii i szkoły doktorskiej. Będę wierna swojemu hasłu +Razem tworzymy uniwersytet+” – podkreśliła prof. Wojciechowska.

Udział w wyborach zgłosiło troje naukowców: prof. Barbara Gawdzik, prorektor do spraw kształcenia UJK, prof. Beata Wojciechowska, dziekan Wydziału Humanistycznego oraz były rektor uczelni prof. Jacek Semaniak, obecnie prezes Głównego Urzędu Miar.

O wyborze nowego rektora zadecydowało głosowanie 100 elektorów. Kandydat musiał uzyskać bezwzględną większość głosów. Do rozstrzygnięcia wyborów potrzebne były dwie tury głosowania. W pierwszej turze z rywalizacji odpadł prof. Semaniak, na którego głos oddało 25 elektorów. Prof. Gawdzik zdobyła 38 głosów, a prof. Wojciechowska 37.

W drugiej turze na prof. Gawdzik zagłosowało 45 elektorów, a na prof. Wojciechowską 55 i to ona przez najbliższe cztery lata będzie pełnić funkcję rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Prof. Wojciechowska w programie wyborczym zapowiedziała m.in. poszerzanie oferty dydaktycznej, odpowiadającej potrzebom regionu i kraju; wsparcie dla nauczycieli akademickich zatrudnionych na etatach dydaktycznych (publikacje, konferencje, szkolenia, granty); propozycje nowoczesnych usług edukacyjnych (mikrokursy, kursy, szkolenia, studia podyplomowe on-line).

Zadeklarowała także rozwój infrastruktury UJK, w tym m.in. budowę nowej siedziby Wydziału Sztuki; nadbudowę budynku A na Wydziale Prawa i Nauk Społecznych oraz modernizację budynku B na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych.

Prof. Beata Wojciechowska ma 61 lat. W latach 2012-2020 pełniła funkcję dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, a od 2020 r. piastuje funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego.

W swoim dorobku posiada ponad sto dwadzieścia różnego rodzaju prac naukowych, w tym cztery monografie. Publikowała w czasopismach i wydawnictwach naukowych polskich, czeskich, słowackich, niemieckich, kanadyjskich, fińskich i holenderskich.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. Etapy rozwoju uczelni stanowiły kolejno: Wyższe Studium Nauczycielskie (1969-1973), Wyższa Szkoła Pedagogiczna (1973-2000), Akademia Świętokrzyska (2000-2008) i Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego (2008-2011). Od 2011 r. uczelnia jest klasycznym uniwersytetem.

Na UJK kształci się ok. 10 tys. studentów na 58 kierunkach.(PAP)

Wiktor Dziarmaga

wdz/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera