Uczelnie i instytucje

Lublin/ Obecni rektorzy bez kontrkandydatów w wyborach na kolejną kadencję

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Po jednym kandydacie zgłosiło się do wyborów rektorskich na czterech lubelskich uczelniach. To oznacza, że obecnie urzędujący rektorzy nie mają kontrkandydatów na kadencję 2024-2028. Ubiegający się o reelekcję stawiają m.in. na dalszy rozwój badań naukowych i tworzenie nowych kierunków studiów.

Na czterech uczelniach w Lublinie upłynął termin składania zgłoszeń kandydatów na rektorów. Z informacji przekazanych PAP wynika, że na każdej z nich zgłosił się tylko jeden kandydat. Są to wyłącznie dotychczasowi rektorzy, którzy pełnili tę funkcję w latach 2020-2024.

W najbliższy wtorek, 16 kwietnia głosowanie Kolegium Elektorów zaplanowane jest na Politechnice Lubelskiej, gdzie o stanowisko ubiega się ponownie prof. Zbigniew Pater. Podczas spotkania z pracownikami i studentami uczelni mówił, że jednym z jego priorytetów w nowej kadencji będzie uzyskanie w 2026 r. statusu uczelni badawczej. Rektor zapowiedział, że środki Funduszu Nauki oraz Funduszu Dyscypliny w miarę możliwości będą zwiększane – o 20 proc. w 2025 r. Prof. Pater zamierza również powołać pełnomocnika rektora ds. umiędzynarodowienia.

„Chciałbym uruchomić Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, w ramach którego zostanie skomercjalizowanych 15 innowacyjnych pomysłów. Każde z tych rozwiązań będzie miało szansę na uzyskanie wsparcia finansowego w wysokości około 20 tys. zł” – dodał.

W środę, 17 kwietnia wybory rektorskie odbędą się na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie kandydatem jest prof. Krzysztof Kowalczyk. Wśród planów na kolejną kadencję wymienił m.in. utrzymanie uzyskanych osiągnięć badawczych i sprawne zarządzanie uczelnią. „Kluczowa dla rozwoju uczelni będzie realizacja badań naukowych gwarantujących uzyskanie wartościowych wyników, które wnoszą postęp w rozwój nauki” – mówił podczas spotkania ze społecznością akademicką. Prof. Kowalczyk zamierza też popierać wszelkie inicjatywy dotyczące pozyskiwania środków na badania. „Najlepsi pracownicy byli nagradzani nagrodami rektora i otrzymywali dodatki za wykonywaną dodatkową pracę. To jest strategia, którą będę dalej realizował” – zapewnił rektor UP.

Na 18 kwietnia, w czwartek zaplanowano wybory na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. O reelekcję stara się prof. Wojciech Załuska. W swoim programie wyborczym obiecał m.in. wsparcie badań wśród studentów i doktorantów, dalsze upraktycznienie nauczania w szpitalach uniwersyteckich i Centrum Symulacji Medycznej, tworzenie nowych programów i kierunków studiów, rozwój sportu akademickiego, powstanie nowego Centrum Edukacji Medycznej.

„Celem nadrzędnym działalności naukowej jest utrzymanie kategorii A przynajmniej w dwóch dyscyplinach naukowych w ewaluacji za lata 2022-2025 oraz utrzymanie statusu uczelni badawczej w 2026 r.” – zaznaczył prof. Załuska.

Również rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski nie ma kontrkandydatów w wyborach na kadencję 2024-2028. Wśród swoich priorytetów wymienił np. rozbudowę Wydziału Medycznego, dostosowanie infrastruktury akademickiej, w tym sportowej, do bieżących potrzeb, dokończenie trwających remontów, dalszą poprawę warunków pracy i wynagradzania. „Jesteśmy otwarci na nowe projekty i przedsięwzięcia. Współpracujemy z polskimi i zagranicznymi uczelniami, prowadzimy dialog z różnymi środowiskami, ale jesteśmy wierni naszym wartościom” – podkreślił rektor KUL, cytowany w komunikacie. Wybory rektora KUL odbędą się 9 maja.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Aneta Adamska poinformowała PAP, że wybory rektora odbędą się 7 czerwca, a kandydatów można wskazać formalnie nie później niż 24 maja. Przekazała, że prof. Radosław Dobrowolski wyraził wolę ubiegania się o ponowne pełnienie funkcji rektora UMCS podczas spotkania noworocznego ze wspólnotą akademicką. „Jako ekipa rektorska pragniemy nadal wzmacniać pozycję naszego Uniwersytetu, dlatego z pełną świadomością deklarujemy chęć kontynuowania realizowanej przez nas strategii i wizji rozwoju UMCS w kadencji 2024–2028” – mówił rektor.(PAP)

Gabriela Bogaczyk

gab/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ 2,1 tys. miejsc dla nowych studentów na 10 kierunkach Uniwersytetu Medycznego

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera