Włochy/Kolejne odkrycie w Pompejach: freski inspirowane wojną trojańską

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nowe freski, przedstawiające postacie z opisów wojny trojańskiej, znaleziono podczas wykopalisk na terenie starożytnych Pompejów - poinformowały w relacjach włoskie stacje telewizyjne. Malowidła są w doskonałym stanie.

Odkrycia dokonano na murach przestronnego, majestatycznego pomieszczenia, które według ekspertów pełniło funkcję sali bankietowej. Jej pozostałości znaleziono na obszarze prac archeologicznych, określanym jako Regio IX.

Ciemne ściany udekorowane są freskami, inspirowanymi historią wojny trojańskiej, opisanej między innymi przez Homera w „Iliadzie”.

Tematem dominującym malowideł jest heroizm oraz boskość.

Na jednym z fresków widnieją postacie Heleny i Parysa, a także Kassandry - w mitologii greckiej wieszczki i królewny trojańskiej oraz Apolla.

Historycy wyjaśnili, że częsta obecność postaci mitologicznych na malowidłach w salonach domów w czasach Cesarstwa Rzymskiego pełniła funkcję społeczną, zachęcając gości do rozmów na ten temat i do refleksji nad życiem.

Włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano oświadczył, komentując kolejne znalezisko: „Pompeje to naprawdę prawdziwy skarbiec, który nie przestaje nas zaskakiwać i wywoływać zdumienia, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego”.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UE/ Osiągnięto porozumienie w sprawie wykorzystania superkomputerów do rozwoju AI

  • Lakownica żółtawa. Ganoderma lucidum Fot. Adobe Stock

    Materiał z grzybów zamiast ekoskóry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera