Uczelnie i instytucje

Profesor Adam Reich nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego

Rzeszów, 03.01.2022. Jeden z budynków Uniwersytetu Rzeszowskiego, 3 bm. (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz
Rzeszów, 03.01.2022. Jeden z budynków Uniwersytetu Rzeszowskiego, 3 bm. (dd/doro) PAP/Darek Delmanowicz

Uniwersytet Rzeszowski ma nowego rektora. Został nim profesor dr hab. nauk medycznych Adam Reich. Zastąpi prof. Sylwestra Czopka, który był rektorem UR przez dwie i pół kadencji. Uniwersytet jest na drodze do doskonałości – stwierdził obecnie urzędujący rektor.

We wtorek uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. Reicha na czteroletnią kadencję. W głosowaniu wzięło udział 149 elektorów, 83 było za jego kandydaturą. Natomiast jego konkurent prof. dr hab. Paweł Grata, obecny prorektor ds. Kolegium Nauk Humanistycznych UR, wybory zakończył z wynikiem 66 głosów.

Rektor elekt po ogłoszeniu wyników powiedział, że "to ogromny zaszczy, ale również zobowiązanie. "Chcę służyć uniwersytetowi, pracownikom, studentom i doktorantom. Żeby uczelnia się rozwijała, była dostrzeżona zarówno na terenie Podkarpacia, Polski, jak i Europy" – dodał prof. Reich, który obowiązki rektora przejmie 1 września.

Dotychczasowy rektor, prof. Sylwester Czopek nie mógł ubiegać się o kolejną kadencję. Nie pozwalają na to przepisy. Pełnił funkcję od 2015 roku. Zastąpił na stanowisku prof. Aleksandra Bobko, gdy ten został wiceministrem nauki. Później dwa razy z rzędu wygrywał wybory.

Prof. Czopek pogratulował elektowi deklarując chęć współpracy, mówił, że jest do jego dyspozycji. "Uniwersytet jest, był i będzie zawsze moim miejscem" – podkreślił.

Rzeszowską uczelnię porównał do wielkiej rodziny. "Dopóki tą rodziną jesteśmy, niepodzieloną, to jest to nasza siła. Jeżeli ktoś będzie próbował nas dzielić różnicować, wtedy przegramy. Proszę to przyjąć jako moje memento" – zwrócił się do rektora elekta prof. Czopek. "Uniwersytet jest na dobrej drodze do doskonałości" - dodał.

Nowy rektor zapowiedział powrót struktury wydziałowej, czyli mniejszych jednostek, które będą miały większą autonomię. "Żeby pracownicy mieli poczucie, że decydują o tym, jaka dyscyplina naukowa się rozwija, w jakim kierunku idzie program nauczania. Chcę postawić na jakość i to będzie motto czterech lat rządów rektora" – powiedział prof. Reich, deklarując też większą współpracę z otoczeniem gospodarczym, samorządowym i władzami w kraju.

UR od prawie dwóch lat jest właścicielem 35-hektarowej działki, gdzie planowana jest budowa Szpitala Uniwersyteckiego. Rektor elekt stwierdził, że to inwestycja strategiczna. "Z punktu widzenia Podkarpacia, ale również patrząc na to, w którym miejscu Europy się znajdujemy i co się dzieje za naszą wschodnią granicą, nowoczesny szpital, świadczący najwyższą jakość usług medycznych jest nam niezbędny" – podkreślił.

Prof. dr hab. Adam Reich z Rzeszowem związany jest od 2017 roku. Wcześniej pracował na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Jest założycielem i redaktorem naczelnym czasopisma "Forum Dermatologicum", autorem i współautorem ponad 450 prac naukowych oraz wielu podręczników. Na razie nie zdecydował, czy zrezygnuje z pracy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie jest kierownikiem Kliniki Dermatologii.(PAP)

Agnieszka Lipska

al/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera