Obserwatorium Gaia odkryło nowy strumień gwiazd

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chińscy astronomowie przeanalizowali dane z europejskiego satelity Gaia i znaleźli nieznany wcześniej pływowy strumień gwiazd. Wyniki badań opublikowano w „The Astrophysical Journal”.

Pływowe strumienie gwiazd to pozostałości po oddziaływaniach pływowych pomiędzy galaktyką, a małymi galaktykami satelitarnymi lub gromadami kulistymi. Znanych jest ponad 100 takich struktur.

Zespół naukowców, którym kieruje Hao Tian z Chińskiej Akademii Nauk, zbadał podstruktury w Drodze Mlecznej opierając się na danych astrometrycznych z trzeciego zestawu danych z obserwatorium Gaia (Data Release 3, w skrócie DR3). Udało się w nich zidentyfikować nieznany wcześniej pływowy strumień gwiazd. Gęstość powierzchniowa strumienia jest bardzo mała, ale i tak znacząca w porównaniu to otoczenia. Strumień ma na niebie około 80 stopni długości i 1,7 stopnia szerokości.

Gdy zbadano widma siedmiu gwiazd ze strumienia, okazało się, że gwiazdy te mają małą metaliczność. Po oszacowaniu dodatkowych własności strumienia, badacze przypuszczają, że strumień może mieć związek z pochłonięciem przez Drogę Mleczną galaktyki karłowatej o nazwie Sequoia. Inne badania sugerują, że z wydarzeniem tym mogą mieć także związek duże gromady kuliste gwiazd FSR 1758 oraz Omega Centauri i kilka innych.

Zestaw danych Gaia Data Release 3 (DR3) został udostępniony w 2022 roku. Obejmuje informacje o dwóch miliardach gwiazd zebrane przez kosmiczne obserwatorium Gaia należące do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dane te są używane przez zespoły naukowe na całym świecie do różnorodnych badań astronomicznych.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Antybakteryjny hydrożel przywraca skuteczność antybiotyków

  • Fot. Adobe Stock

    Błędne podpowiedzi sztucznej inteligencji wpływają na diagnozy radiologów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera