Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Dr hab. inż. Marek Warzecha nowym rektorem Politechniki Częstochowskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało dr. hab. inż. Marka Warzechę na rektora Politechniki Częstochowskiej na kadencję 2024-2028 - poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka uczelni dr inż. Katarzyna Brendzel.

Prof. Marek Warzecha, pełniący w bieżącej kadencji (od 2023 r.) funkcję prorektora ds. rozwoju, był jedynym kandydatem na stanowisko rektora.

Obecny rektor prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol kieruje uczelnią już drugą kadencję, w związku z czym nie mógł po raz kolejny kandydować na to stanowisko.

W latach 1995-2000 dr Warzecha studiował na Wydziale Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Politechniki Częstochowskiej. W roku 2000 otrzymał dyplom magistra inżyniera w zakresie metalurgii ekstrakcyjnej, a następnie rozpoczął studia doktoranckie na macierzystym wydziale. W 2005 r. obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. "Mieszanie gazem i homogenizacja chemiczna stali w piecu kadziowym".

W latach 2007-2010 pracował jako pracownik naukowy w Institut fur Industrieofenbau und Warmetechnik na Uniwersytecie RWTH Aachen w Niemczech, a po powrocie do kraju, od marca 2010 r. jako adiunkt w Katedrze Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali PCz. W 2012 r. na podstawie rozprawy habilitacyjnej "Hydrodynamiczne warunki usuwania wtrąceń niemetalicznych w kadzi pośredniej urządzenia COS” otrzymał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie metalurgia.

Za prowadzoną w latach 2003-2023 działalność naukową i organizacyjną był wyróżniany Nagrodami Rektora Politechniki Częstochowskiej, indywidualnymi i zespołowymi, w tym otrzymał nagrodę indywidualną za wyróżniającą rozprawę doktorską.

Dr hab. inż. Marek Warzecha od grudnia 2013 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Politechniki Częstochowskiej. W kadencji 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana ds. innowacji i rozwoju Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów. Był także członkiem Senatu Politechniki Częstochowskiej, członkiem Rady Wydziału, członkiem Senackich Komisji: ds. Nauki i ds. Współpracy z Zagranicą, oraz przewodniczącym Wydziałowych Zespołów: ds. Promocji Wydziału oraz Współpracy z Instytucjami Zewnętrznymi.

W latach 2018-2019 pełnił funkcję kierownika Katedry Ekstrakcji i Recyrkulacji Metali, w latach 2019-2023 - dyrektora Centrum Transferu Technologii, a od stycznia 2023 r. - funkcję prorektora ds. rozwoju.

W roku 2024 został wybrany do Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2024-2027 oraz został powołany do rady naukowej Yoshi Innovation S.A.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Szymańska

jms/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.24 Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    Minister nauki: część ośrodków akademickich czeka konsolidacja

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera