5. edycja Nocy Innowacji na Politechnice Częstochowskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Politechnika Częstochowska w piątek po raz pierwszy weźmie udział w 5. edycji ogólnopolskiego wydarzenia pt. "Noc Innowacji - Digital Festival".

Wybrani naukowcy zaprezentują nad czym aktualnie pracują, odpowiedzą na pytania i pokażą, jak podążać ścieżką innowacji. Program zawiera trzy rodzaje wydarzeń: warsztaty, na które obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie, wykłady i ćwiczenia. Jest to okazja do bliższego spotkania z technologiami i światem innowacji. Spotkania te dostępne będą w godzinach od 18:00 do 21:00.

Wszystkie sześć wydziałów Politechniki Częstochowskiej otworzy swe podwoje z warsztatami i pokazami, które zaprezentują najnowsze technologie z licznych dziedzin nauk technicznych, m.in. z zakresu automatyki i robotyki, podstaw elektrotechniki i elektroniki, nowoczesnych badań strukturalnych i mikrostrukturalnych w inżynierii materiałowej, obserwacji makroskopowych grzybów, izolacji DNA, bioniki, projektowania 3D z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, akwaponiki (jest to system produkcji żywności łączący konwencjonalną hodowlę wodnej fauny w zbiornikach z uprawą roślin w wodzie, w wytworzonym symbiotycznym środowisku) oraz odnawialnych źródeł energii.

"Będziemy z naszego wydziału prezentować jako innowacje skanowanie 3D i druk 3D jako nowe technologie wykorzystywane w prototypowaniu i projektowaniu różnych urządzeń czy elementów, części maszyn. Na to wydarzenie mamy już komplet zgłoszonych uczestników. Mamy też zajęcia z podstaw automatyki i robotyki. Mamy też dwa +luźniejsze+ tematy - może niekoniecznie innowacje, ale zachęcające żeby nas odwiedzić z rodzinami. To są pokazy doświadczeń fizycznych, czyli fizyka dla każdego, +odczarowanie+ trudnych zjawisk fizycznych i +kolorową chemię+" - powiedziała PAP tytułem zachęty dr inż. Małgorzata Lubas, adiunkt Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów P. Cz.

"Mamy też symulacje komputerowe procesu walcowania. Zachęcamy do odwiedzenia udostępnianych przy tej okazji laboratoria badań materiałowych, czyli własności wytrzymałościowe, mikroskopia skaningowa, cyfrowa, mamy bardzo nowoczesny mikroskop cyfrowy optyczny Keyence z przystawką do analizy składu chemicznego" - dodała dr inż. Lubas.

Będzie okazja wysłuchać na żywo wykładów, m.in. o wykorzystaniu energii jądrowej, o szansach i wyzwaniach branży odnawialnych źródeł energii, o problemach obecności farmaceutyków i środków kosmetycznych w wodach, a także o technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) wykorzystywanej w nauce. Organizatorzy obiecują efektowne pokazy i doświadczenia zarówno fizyczne jak i chemiczne, a także roboty, skanery 3D i drukarki 3D.

Zainteresowani, którzy nie będą mogli osobiście wziąć udziału, będą za to mogli wysłuchać trzech wykładów w formie online za pośrednictwem serwisu YouTube: "Nowa Era Dialogu: Prompt Engineering i Artificial Intelligence", "BIM - technologia przyszłości" oraz "Zrównoważony rozwój w budownictwie a technologia BIM".

Szczegółowy program wydarzenia podany jest na stronie internetowej. (PAP)

Maciej Świerzy

macs/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Politechnika Warszawska zaprasza na multimedialną wystawę o CERN

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Politechnika Gdańska organizuje Bałtycki Festiwal Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera