Uczelnie i instytucje

Poznań/ Prof. Bogumiła Kaniewska ponownie rektorką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Fot. Przemysław Stanula
Fot. Przemysław Stanula

Prof. Bogumiła Kaniewska, obecna rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskała reelekcję na kadencję 2024-2028 - poinformowała w piątek uczelnia. Kaniewska była jedyną kandydatką, która zgłosiła swój udział w wyborach.

Wybory rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kadencję 2024-2028 odbyły się w piątek. Jak poinformowała uczelnia, „149 elektorów opowiedziało się za kandydaturą prof. Bogumiły Kaniewskiej, tym samym wybierając Panią Rektor na drugą kadencję”. Przeciw było 40 osób, zaś 3 wstrzymały się od głosu. Prof. Bogumiła Kaniewska była jedyną kandydatką, która zgłosiła swój udział w wyborach.

„Uniwersytet jest siedzibą wiedzy, mądrości i rozumu, ale proszę pozwolić, że w tych kilku zdaniach górę wezmą emocje. Tym pierwszym uczuciem, które chciałabym wyrazić, jest ogromna wdzięczność. Bardzo serdecznie dziękuję całej społeczności uniwersytetu, elektorkom i elektorom, za zaufanie, jakim mnie państwo obdarzyliście powierzając na kolejne cztery lata uniwersytet pod zarząd mój i mojego zespołu” – podkreśliła prof. Bogumiła Kaniewska po ogłoszeniu wyników głosowania.

„Chciałabym podziękować całej społeczności uniwersytetu za szereg rozmów, które odbyliśmy. Za atmosferę, która towarzyszyła tym miesiącom kampanii wyborczej na naszym uniwersytecie. Wszystko odbyło się w sposób merytoryczny, spokojny. Mimo różnych zdań, które w tak dużej społeczności muszą istnieć, wszystkie nasze rozmowy mieściły się w tym standardzie akademickości, który powinien być wzorem dla każdej debaty” – dodała.

Prof. Kaniewska podkreśliła także, że „rozszyfrowując skrót UAM powiedziałabym, że jesteśmy uniwersytetem ambitnym i mocnym”.

„W następnej kadencji mamy kilka priorytetów. To przede wszystkim umiędzynarodowienie, rozwój programu Uczenia Badawcza, unowocześnienie dydaktyki i badań. W tym roku kończymy 105 lat, zaczęliśmy znakomicie następnych 100 lat naszej historii. Życzę, by były to lata powodzenia, satysfakcji i względnego spokoju” – wskazała.

Prof. Bogumiła Kaniewska ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tytuł profesora uzyskała na podstawie monografii „Opowiedziane. O prozie Wiesława Myśliwskiego”. W pracy badawczej zajmuje się przede wszystkim literaturą XX wieku, teorią przekładu, a także literaturą dla dzieci.

Jak przypomniało biuro prasowe UAM, w roku 2012 prof. Bogumiła Kaniewska objęła stanowisko dziekana Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. W 2016 roku została wybrana na prorektor ds. studenckich, a od 2020 roku jest rektorką UAM. Nadzorowała – w ramach udziału w konsorcjum EPICUR – przygotowanie wniosku, który zaowocował przyznaniem UAM statusu Uniwersytetu Europejskiego. Zainicjowała takie projekty, jak program wsparcia psychologicznego dla studentów, a także akcję "Widzialna Ręka UAM". Bierze aktywny udział w projekcie "Gdy Nauka jest Kobietą". W mijającej kadencji pełni funkcję przewodniczącej Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich.

Od 1994 roku prof. Kaniewska jest członkiem Poznańskiego Towarzystwie Przyjaciół Nauk. Działa także w Komitecie Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, w którym w latach 2007-2010 była przewodniczącą Komisji Edukacji, a w latach 2011-2014 zastępczynią przewodniczącego KNoL. Pełniła także funkcje eksperckie z ramienia Komisji – m.in. w zakresie ewaluacji czasopism naukowych oraz oceny studiów nauczycielskich.

Uczelnia poinformowała, że 26 kwietnia odbędzie się kolejne zebranie wyborcze na UAM, podczas którego kolegium elektorów podejmie decyzję dotyczącą zespołu prorektorów.(PAP)

Nauka w Polsce,  Anna Jowsa

ajw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

  • Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański 01.12.2016

    Prof. Rowiński: misję w ALLEA postrzegam jako tworzenie pomostu między Wschodem a Zachodem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera