Uczelnie i instytucje

Prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska z WUM straciła prawo kandydowania na rektora

04.01.2020. Budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. PAP/Leszek Szymański
04.01.2020. Budynek Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. PAP/Leszek Szymański

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong nałożył na prof. Agnieszkę Cudnoch-Jędrzejewską karę dyscyplinarną w związku z "uchybieniem godności zawodu nauczyciela akademickiego". Utraciła ona tym samym prawo ubiegania się o funkcję rektora WUM. Z kandydowania zrezygnował też obecny rektor.

„W związku z ustaleniami komisji antymobbingowej, popartymi zewnętrzną ekspertyzą prawną, podjąłem decyzję o ukaraniu Pani Profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej karą dyscyplinarną upomnienia za przewinienie dyscyplinarne polegające na uchybieniu godności zawodu nauczyciela akademickiego” – napisał w oświadczeniu przesłanym mediom rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong.

Podkreślił też, że WUM jest miejscem, w którym niedopuszczalne są "jakiekolwiek zachowania o znamionach mobbingu". „Jesteśmy tu po to, by kształcić nowe pokolenia medyków, którzy w przyszłości będą odpowiadali za zdrowie i życie pacjentów. Dlatego też naszą powinnością jest wyznaczanie najwyższych standardów i praktyk w relacjach międzyludzkich. Wierzę w te wartości i będę ich bronił” – napisał Gaciong.

W związku z nałożoną karą prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska straciła prawo ubiegania się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i została też odwołana z funkcji prorektora.

Sam prof. Zbigniew Gaciong zrezygnował z ubiegania się o stanowisko rektora w kolejnej kadencji.

„Aby nie zarzucono mi, że jest to sposób na wygranie wyborów rektorskich na kadencję 2024-2028, niniejszym informuję, że złożyłem w dniu dzisiejszym rezygnację z kandydowania w wyborach na stanowisko rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie mam wątpliwości, że najcenniejszą wartością naszej Uczelni są ludzie, a największą inwestycją jest uczenie szacunku do drugiego człowieka” – napisał urzędujący rektor.

Wybory nowego rektora WUM miały się odbyć we wtorek 23 kwietnia.(PAP)

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.24 Minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    Minister nauki: część ośrodków akademickich czeka konsolidacja

  • 24.05.2024. Minister sprawiedliwości, prokurator generalny dr hab. Adam Bodnar (C) odbiera tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Łódzkiego w auli im. prof. Wacława Szuberta UŁ w Łodzi, 24 bm. Obok rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska (L) oraz prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (P) z Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego Wydziału Prawa i Administracji UŁ. Wydarzenie towarzyszy uroczystemu posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Łódzkiego w 79. rocznicę utworzenia uczelni. (jm) PAP/Marian Zubrzycki

    Łódź/ Adam Bodnar z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera