Mieszkańcy peruwiańskiej Amazonii ruszyli na ratunek swoim lasom

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Mieszkańcy ponad 7 tys. osiedli i miasteczek peruwiańskiej Amazonii uczestniczą w wielkiej akcji ponownego zalesiania przetrzebionych przez rabunkową i nielegalną wycinkę dziewiczych lasów deszczowych, które pokrywają 60 proc. tego terytorium - poinformowało Peruwiańskie Towarzystwo Ochrony Środowiska Naturalnego.

Tylko w ciągu 2020 roku z terenów peruwiańskiej Amazonii "znikło" w ten sposób ok. 203 tys. hektarów puszczy, co oznaczało najszybsze tempo wycinki od 20 lat - wynika z ogłoszonego w poniedziałek komunikatu.

Dzięki staraniom Peruwiańskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody - m.in. dzięki zbiórkom pieniędzy wśród ludności i miejscowych przedsiębiorców - mieszkańców ponad 7 tys. wsi i osiedli na terenie peruwiańskiej Amazonii wyposażono w niezbędne narzędzia, aby mogli uczestniczyć w akcjach ponownego zalesiania i pielęgnacji szkółek leśnych.

"Docieramy do najbardziej odległych osiedli i wsi na terenach puszczy amazońskiej z przedstawieniami teatralnymi i kukiełkowymi, aby upowszechniać ideę i znaczenie ochrony środowiska naturalnego" - mówi dyrektor stowarzyszenia Amazonia na Zawsze Javier Velasquez.

Organizacja ta od kilku lat prowadzi wśród miejscowej ludności akcję edukacyjną, której celem jest uczulenie jej na działania człowieka zagrażające amazońskiej puszczy dziewiczej, takie jak nielegalne górnictwo uprawiane w poszukiwaniu cennych minerałów lub kłusownictwo.(PAP)

ik/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    NASA: łazik Viper nie poleci na Księżyc

  • EPA/SARAH YENESEL 10.07.2024

    USA/ Szkielet stegozaura sprzedany na aukcji za blisko 45 mln dol.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera