Historia i kultura

Lubelskie/ Poszukiwacz znalazł w lesie ołowianą bullę papieską z XVIII w.

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Ołowianą bullę pochodzącą z okresu pontyfikatu papieża Benedykta XIV w XVIII w. poszukiwacz znalazł w lesie nieopodal Siennicy Różanej w powiecie krasnostawskim (Lubelskie). Zabytek trafi do muzeum w Krasnymstawie.

"Na znalezisko trafiłem przypadkowo w niedzielę rano, tuż po rozpoczęciu poszukiwań. To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali. Przedmiot znajdował się 10-15 cm pod ziemią. Na początku nie wiedziałem, co znalazłem" – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego "Wolica" z Izbicy Wojciech Werus.

Jak wyjaśnił, członkowie jego stowarzyszenia poszukują przede wszystkim śladów I wojny światowej w powiecie krasnostawskim, ale na koncie mają m.in. odkrycie sztyletu z epoki brązu i wczesnośredniowiecznych toporków.

"Działamy głównie na podstawie raportów carskiej armii, dzięki którym możemy podążać jej śladami i poszukujemy przedmiotów związanych z I wojną światową. Tutaj przechodził front, trwały intensywne walki, więc śladów z tego okresu jest bardzo dużo" – wyjaśnił.

W poniedziałek Werus przekazał zabytek do urzędu konserwatorskiego wraz z informacjami o miejscu jego znalezienia. "Więcej zabytków niestety na tym terenie nie znaleźliśmy" – uzupełnił.

"Zabytek jest bardzo ciekawy, zachowany w dobrym stanie, czytelny. Nie przypominam sobie na naszym terenie podobnego znaleziska" – powiedział kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Paweł Wira.

Bulla jest okrągłym, dwustronnym odciskiem tłoka pieczętnego w kształcie medalionu, który pierwotnie był dołączony do pergaminowego dokumentu za pomocą sznurka. Wykonana została z ołowiu, ma średnicę ok. 3,8 cm, grubość ok. 0,5 cm i waży 62 gr. Na awersie widoczne są wizerunki świętych Piotra i Pawła oraz krzyż, na rewersie imię papieża Benedykta XIV. Szacuje, że znalezisko pochodzi z okresu pontyfikatu Benedykta XIV, czyli z lat 1740-1758.

Konserwator porównał pieczęć do podpisu. "Bulla podczepiona do pisma potwierdzała, że jest to dokument papieski. Nie wiemy czy w tym miejscu znajdował się cały dokument, który uległ zniszczeniu czy ktoś porzucił samą pieczęć. Jest dużo zagadek i pewnie tego się już nie uda nam wyjaśnić" – zastrzegł.

Decyzją Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków bulla zostanie przekazana do zbiorów Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Wira spodziewa się, że trafi na ekspozycję.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera