Uczelnie i instytucje

Rektor UW zdecydował o podniesieniu kwoty stypendiów dla doktorantów

Warszawa, 12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. PAP/Albert Zawada
Warszawa, 12.05.2021. Brama Główna Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie. PAP/Albert Zawada

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Alojzy Nowak zdecydował o zwiększeniu stypendiów dla doktorantów kształcących się w szkołach doktorskich przed oceną śródokresową - poinformowała uczelnia. Wypłata stypendiów w kwocie 4242 zł brutto wraz z wyrównaniem od stycznia br. ma nastąpić w maju.

Każdy doktorant kształcący się w szkole doktorskiej otrzymuje stypendium doktoranckie. "Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska doktoranckiego prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW, podjął decyzję o zwiększeniu stypendium dla uczestników szkół doktorskich będących przed oceną śródokresową do poziomu płacy minimalnej, tj. 4242 zł brutto miesięcznie" - czytamy w komunikacie opublikowanym w poniedziałek na stronie internetowej uczelni.

Jak podała uczelnia, stypendium doktoranckie po ocenie śródokresowej wynosi 5340,9 zł brutto. "Doktoranci z orzeczeniem niepełnosprawności otrzymują stypendium doktoranckie w wysokości zwiększonej o 30 proc. kwoty podstawowej" - poinformowano.

UW przypomina, że stypendia doktoranckie są zwolnione z podatku dochodowego, ale odliczane są od nich składki rentowe i emerytalne; wypłacane są łącznie przez czterdzieści osiem miesięcy kształcenia w szkole doktorskiej (bez przerwy wakacyjnej) ok. 17 dnia każdego miesiąca.

Na początku lutego br. z postulatami poprawy warunków finansowych i socjalnych zwróciła się do rektora UW Inicjatywa Doktorancka, skupiająca osoby kształcące się w szkołach doktorskich.

Do tej pory, jak informowali wówczas przedstawiciele Inicjatywy Doktoranckiej, osoby kształcące się w szkołach doktorskich UW otrzymywały minimalne ustawowe stypendia w wysokości 2667,70 zł brutto przed oceną śródokresową (czyli przez pierwsze dwa lata kształcenia), a po ocenie śródokresowej - 4109,70 zł brutto. "Obie te kwoty są niższe niż płaca minimalna, która w 2024 roku wyniesie 4240,00 zł brutto (od lipca 4300,00 zł brutto)" - podkreślili w informacji przekazanej wtedy PAP.

"Obecne stypendia nie pozwalają na utrzymanie się oraz na pełnowymiarowe poświęcenie się pracy naukowej. Ma to negatywny wpływ na jakość badań, a także na zainteresowanie rekrutacją do Szkół Doktorskich" - podkreśliła Inicjatywa Doktorancka.

Inicjatywa postulowała, aby stypendium doktoranckie wzrosło do wysokości 4300,00 zł brutto przed oceną śródokresową i 6600,00 zł brutto po ocenie.

Inicjatywa Doktorancka powstała w styczniu br. przy Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza na UW.(PAP)

bar/ amac/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera