Raport "Student w pracy 2024”: co trzeci zarabia w Polsce 4-6 tys. zł miesięcznie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Co trzeci student zarabia w Polsce między cztery a sześć tysięcy złotych miesięcznie. To o 16,5 proc. więcej, niż rok wcześniej - wynika z marcowego raportu "Student w pracy" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu.

Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 4242 zł brutto. Dla osób poniżej 26. roku życia zatrudnionych na umowę zlecenie pensja brutto jest równa temu, co faktycznie wpływa do ich kieszeni (netto). Dla młodych na umowach o pracę daje to 3376,53 zł na rękę. Natomiast osobom, które już są po 26. urodzinach i otrzymują wynagrodzenie minimalne na umowie o pracę, pracodawcy po potrąceniu podatków i składek wypłacą 3267,53 złotych.

Z przekazanego PAP badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu przez pracownię SW Research wynika, że "co czwarty studiujący (24,3 proc.) zarabia pomiędzy tysiąc a dwa lub nawet niecały tysiąc na rękę". W zeszłym roku takie zarobki zadeklarowało 24,5 proc. badanych.

Zwrócono uwagę, że spadła jednocześnie liczba studiujących, którzy otrzymują pomiędzy 2 tys. zł a 4 tys. zł netto. "W 2024 r. to 28 proc., a w roku ubiegłym (2023) było to 37,9 proc. studentów" - pokazały badania.

Zarobki pomiędzy 4 tys. zł a 6 tys. zł na rękę zadeklarowało w badaniu 29 proc. badanych, podczas gdy w 2023 r. było to 12,5 proc. ankietowanych.

Na pytanie, ile chcieliby zarabiać studenci, co trzeci badany podał ponad 10 tys. zł na rękę. Rok wcześniej taką odpowiedź dał co czwarty ankietowany.

W 2025 roku pensję w takiej wysokości chciałoby mieć 42,2 proc. studentów (w 2023 r. – 32,8 proc.), a za dziesięć lat 78,9 proc. (w 2023 r. – 66,1 proc.).

Badanie "Student w pracy" przeprowadzono w marcu 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 800 studentek i studentów z 13 miast Polski. Badanie zrealizowano techniką CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym SW Panel.

Program Kariera Polskiej Rady Biznesu jest największym multikorporacyjnym programem płatnych staży w Polsce. W tym roku 52 pracodawców przygotowało blisko 120 staży w całym kraju w kilkunastu specjalizacjach i obszarach. Wszyscy stażyści otrzymują wynagrodzenie w wysokości od 4,5 tys. zł do 7,5 tys. zł za miesiąc. W 2023 r. co trzeci uczestnik programu kontynuował współpracę z firmą, w której odbył wakacyjny staż.(PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera