Indonezja/ Ranny orangutan przygotował sobie skuteczny ziołowy lek

Samiec orangutana, Adobe Stock
Samiec orangutana, Adobe Stock

Po raz pierwszy w historii naukowcy zaobserwowali żyjącego na wolności orangutana, który leczył ranę samodzielnie przygotowywaną ziołową pastą. Orangutan mieszkający w indonezyjskim parku narodowym Gunung Leuser kurował się rośliną, używaną przez ludzi jako lek przeciwzapalny, podał w czwartek portal BBC.

To pierwszy przypadek zaobserwowania zwierzęcia, leczącego za pomocą rośliny uraz. Naukowcy twierdzą, że takie zachowanie może pochodzić od wspólnego przodka ludzi i wielkich małp - podkreślił portal.

Badacze zauważyli ranne zwierzę w czerwcu 2022 r. Podejrzewali, że orangutan został poturbowany w walce z rywalizującymi samcami. Naukowcy zobaczyli, że małpa przeżuwa łodygę i liście Akar Kuning (Fibraurea tinctoria), następnie kilkukrotnie nakłada na ranę sok, a potem gęstszą pastę z liści. "Cały proces trwał naprawdę długo - dlatego uważamy, że nałożył ją celowo" - stwierdziła dr Isabella Laumer, główna autorka badania. Wydaje się, że pasta i sok skutecznie zadziałały - po pięciu dniach rana była zagojona, a naukowcy nie odnotowali żadnych oznak infekcji, zauważył portal.

Badacze doszli do wniosku, że ranny orangutan używał lekarstwa świadomie: jego krewniacy bardzo rzadko żerują na tej konkretnej roślinie.

Naukowcy zdawali sobie już wcześniej sprawę, że wielkie małpy człekokształtne stosowały rośliny lecznicze - w latach 60. XX wieku biolog Jane Goodall widziała w odchodach szympansów całe liście, inni badacze zauważyli, że małpy człekokształtne połykały liście roślin znanych z właściwości leczniczych. Jednak nikt nigdy nie zaobserwował dzikiego zwierzęcia używającego roślin do leczenia ran.

Jak twierdzi dr Laumer, nie jest wykluczone, że orangutan zastosował lecznicze okłady przypadkiem. "Możliwe, że przypadkowo dotknął rany palcem, na którym znajdowała się roślina. A ponieważ zawiera dość silne substancje uśmierzające ból, mógł odczuć natychmiastową ulgę, co skłoniło go do ciągłego stosowania tej rośliny" – powiedziała. Ale mógł też nauczyć się tej metody, obserwując inne orangutany w swoim stadzie.

Naukowcy będą teraz przyglądać się orangutanom w poszukiwaniu podobnych zachowań. "Myślę, że w ciągu najbliższych kilku lat odkryjemy jeszcze więcej umiejętności bardzo podobnych do ludzkich" – twierdzi Laumer.(PAP)

os/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera