Uczelnie i instytucje

Kraków/ W AGH rozpoczęło działalność Studenckie Centrum Konstrukcyjne

25.04.2024. Otwarcie Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, 25 bm. W trakcie wydarzenia zaprezentowano specjalistyczne wyposażenie studenckiego parku technologicznego, którego łączna wartość to blisko 1,5 mln zł. PAP/Art Service
25.04.2024. Otwarcie Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, 25 bm. W trakcie wydarzenia zaprezentowano specjalistyczne wyposażenie studenckiego parku technologicznego, którego łączna wartość to blisko 1,5 mln zł. PAP/Art Service

Studenckie Centrum Konstrukcyjne, w którym studenci będą mogli realizować innowacyjne pomysły od fazy projektowej do budowy prototypów otwarto w czwartek w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wszechstronnie wyposażony obiekt kosztował ponad 16 mln zł.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis ocenił podczas otwarcia Studenckiego Centrum Konstrukcyjnego, że dzięki tej inicjatywie kształcenie praktyczne studentów w krakowskiej uczelni wchodzi w kolejny, jeszcze bardziej zaawansowany etap.

„Udostępnimy naszej studenckiej społeczności przestrzeń, która z pewnością będzie miejscem, gdzie zrodzą się przełomowe pomysły, innowacje udoskonalania projektów czy zawiążą się pierwsze studenckie spółki, które - jak wiemy - później ewoluują w spin offy, a następnie duże, świetnie prosperujące przedsiębiorstwa” - zaznaczył rektor.

Takie miejsca jak SCK – zauważył prof. Lis - wyzwala w młodych ludziach ogromny potencjał. „Wzmacnia kreatywność i pozwala w warunkach pracy samodzielnej, ale także grupowej rozwijać śmiałe projekty” - dodał rektor.

Studenckie Centrum Konstrukcyjne podzielone jest na dwie sekcje - projektową i konstrukcyjną, które rozmieszczone są na dwóch kondygnacjach budynku zlokalizowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Miasteczka Studenckiego AGH.

Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi 1400 m kw. Sekcja projektowa przeznaczona jest dla blisko 140 kół naukowych działających w całej AGH. Studenci będą mogli tam pracować merytorycznie nad prowadzonymi przez siebie projektami. Druga sekcja o charakterze konstrukcyjnym wyposażona jest w niezbędny sprzęt pozwalający na realizację projektów z użyciem m.in.: tokarek, frezarek, spawarek, piaskarek, komory lakierniczej, prasy hydraulicznej, wycinarki laserowej, szlifierki, przecinarki taśmowej, specjalistycznej wiertarki czy drukarki 3D.

Franciszek Karłowicz, przewodniczący Rady Kół Naukowych w AGH zauważył, że powstanie nowego kompleksu jest szczególnie istotne dla mniejszych kół naukowych, które nie mogą pozwolić sobie na tak profesjonalne wyposażenie warsztatów.

„Jestem przekonany, że powstanie tej inwestycji otworzy przed wieloma kołami zupełnie nowe drogi rozwoju i pomoże im w realizacji wcześniej niemożliwych dla nich wyzwań” - ocenił Karłowicz.

Jak zapowiedziały władze AGH, w dalszej perspektywie Studenckie Centrum Konstrukcyjne ma być miejscem, gdzie będą rozwijane dotychczasowe projekty, ale także powstaną nowe inicjatywy na potrzeby akceleratora innowacji obronnych DIANA. Całkowita wartość projektu to ponad 16 mln zł, z czego specjalistyczne urządzenia i maszyny kosztowały blisko 1,5 mln zł. Przedsięwzięcie otrzymało dofinansowanie z dotacji celowej resortu nauki w wysokości 10 mln zł.(PAP)

rgr/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2016 PAP/Sławomir Mielnik

    Opole/ Pierwsze w kraju Centrum Obsługi Studenta obchodzi 15-lecie działania

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera