Uczelnie i instytucje

Rozpoczęły się zapisy na konferencję EuroScience Open Forum w Katowicach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Otwarte zapisy na konferencję EuroScience Open Forum (ESOF2024), która odbędzie się w czerwcu br. w Katowicach, rozpoczęły się w czwartek - podały władze miasta. Konferencja będzie jednym z punktów kulminacyjnych obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Konferencja ESOF to największa w Europie interdyscyplinarna debata na temat kultury naukowej oraz badań i innowacji - "prowadzona dla społeczeństwa i ze społeczeństwem". Wydarzenie odbywa się co dwa lata i za każdym razem jest organizowane w mieście, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki.

Program konferencji ESOF 2024, która pod hasłem "Życie zmienia naukę" odbędzie się od 12 do 15 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, obejmie sześć obszarów tematycznych związanych z transformacją energetyczną, ze zrównoważonym środowiskiem, a także z tożsamością kulturową i transformacjami społecznymi, przemianami w obrębie doskonałości naukowej, zdrowym społeczeństwem oraz transformacją cyfrową.

Jak zasygnalizował cytowany w czwartkowej informacji samorządu Katowic prezydent tego miasta Marcin Krupa, swój udział w ESOF2024 mogą od tego dnia zgłaszać wszyscy zainteresowani najpoważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed nauką, człowiekiem i światem.

"W tym roku Katowice są Europejskim Miastem Nauki. Wcześniej tytuł ten dzierżyły takie miasta jak Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Jednym z przywilejów bycia Europejskim Miastem Nauki jest możliwość goszczenia EuroScience Open Forum, konferencji kluczowej dla rozwoju nauki na naszym kontynencie, na którą zjeżdżają przedstawiciele różnych środowisk naukowych z całej Europy" - wyjaśnił Krupa.

"Podobnie, jak w przypadku wydarzeń związanych z Europejskim Miastem Nauki Katowice 2024 i organizacją 50 tygodni tematycznych, chcemy, by w konferencji aktywny udział brali również mieszkańcy naszego miasta, dlatego już teraz zachęcam do rejestracji w wydarzeniu" - zaznaczył.

Jak mówił w grudniu ub. roku na briefingu przed ubiegłorocznym Śląskim Festiwalem Nauki prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Śląskiego, a jednocześnie przewodniczący komitetu naukowego ESOF2024 prof. Michał Daszykowski, to wydarzenie będzie punktem kulminacyjnym Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

"To konferencja co prawda naukowa, ale dla wszystkich: opowiadana językiem prostym, zrozumiałym, która ma co do zasady przybliżyć naukę i wskazać, jak nauka jest potrzebna światu, społeczeństwu, regionowi - nam wszystkim. Sześć prezentowanych tam obszarów tematycznych ma kluczowe znaczenie dla transformacji całego świata" - zobrazował Daszykowski.

W rozmowie z PAP przewodniczący komitetu naukowego konferencji ESOF2024 mówił, że jej hasło przewodnie "Życie zmienia naukę" jest trochę paradoksalne, bo zazwyczaj mówi się, że to nauka zmienia życie.

"Natomiast ostatnie wydarzenia i to, co obserwujemy na świecie, faktycznie bardzo mocno odciska piętno na tym, jak nauka wygląda, jak chcielibyśmy ją widzieć w przyszłości. Jest to konferencja naukowa z silnym zabarwieniem popularnym, dlatego, że naukowcy nie mogą istnieć w próżni ani sami dla siebie" - przyznał przewodniczący komitetu naukowego ESOF 2024.

Konferencja jest organizowana przez wszystkie uczelnie Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki, które jest też głównym organizatorem EMNK 2024. "Każdy z nas gospodaruje pewnymi obszarami, w ramach których czuje się najbardziej kompetentny: dobór prelegentów będzie przez nas ewaluowany i naprawdę wybierzemy tych najlepszych" - zapewnił prof. Daszykowski.

Przez trzy dni konferencji w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach będą odbywały się dyskusje, prelekcje, warsztaty i wystawy. Udział w konferencji jest bezpłatny (inicjatywa jest realizowana ze środków Unii Europejskiej). Informacje o konferencji i wydarzeniach towarzyszących oraz rejestracja uczestników są na stronie: www.esof.eu. W czwartek opublikowany został tam też oficjalny program ESOF2024.(PAP)

mtb/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera